Lec T50084W Under Counter Fridge Freezer in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy Label LinkF
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5052263033931
Lec Slimline Under Counter Fridge Freezer with Top Freezer (T50084W)
Looking for a space saving appliance? This Lec fridge freezer has been designed to fit perfectly underneath your kitchen counter. The doors are reversible so you can place it anywhere to suit your kitchen layout. The T50084 is 85cm high and 47cm wide, which makes it ideal for couples or smaller families. This compact size provides ample capacity to stock your fresh and frozen food essentials.
Freezer Compartment
The freezer compartment has a 4* rating, which means you can store your frozen goods for up to twelve months. The freezer section is located at the top for ease of access. It can even store your frozen goods for up to 15 hours in the event of a power failure.
Fridge Compartment
The shelves are made of durable safety glass which means they won`t shatter in the event of an accident. They are also easy to wipe clean if any food or drink leakages should occur. The appliance has a removable door seal, allowing you to keep the unit squeaky clean in all the nooks and crannies.
The salad bin at the base of the fridge is ideal for storing your fresh fruit and veg at the optimum temperature. The internal fridge light is handy to help you find things right at the back.
Good Efficiency
The T50084 will help look after the environment as well as saving you a few extra pennies.
This freestanding model comes in a crisp white finish and its compact design is ideal for any kitchen. Need a smaller fridge freezer with excellent features? Add the LEC T50084 to your basket today.
| Title | |
| Title | Lec T50084W 87L Fridge Freezer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Glen Dimplex Group |
| Brand Name | Lec |
| Product Model | T50084W |
| Product Name | T50084W Refrigerator/Freezer |
| Product Type | Refrigerator/Freezer |
| Technical Information | |
| Net Total Capacity | 87L |
| Gross Total Capacity | 90.50L |
| Cooling Type | Auto-defrost |
| Door Type | Reversible |
| Refrigerator | |
| Net Refrigerator Capacity | 61L |
| Gross Refrigerator Capacity | 62.50L |
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Refrigerator Light | Yes |
| Freezer | |
| Net Freezer Capacity | 26L |
| Gross Freezer Capacity | 28.50L |
| Energy & Performance | |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Energy Consumption per Year | 167.9kWh |
| Sound Emission | 42dB |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Material | Glass Shelf |
| Height | 83.7cm |
| Width | 47cm |
| Depth | 49.2cm |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Lec |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | T50084W |
| Energy Rating | F |
| Energy Label Link | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



