Lec T5039 Slimline Fridge Freezer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingF
- TypeFridge Freezer
- StyleTall Upright
- Width (approx)50cm
- Fridge Capacity (litres)90
- Fridge Shelves / Drawers4
- Freezer Capacity (litres)45
- Freezer Shelves / Drawers3
- Freezer Star Rating4 ****
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
Lec Slimline Fridge Freezer (T5039)
This fridge freezer from Lec offers loads of storage room for fresh, chilled and frozen food without taking up too much room in your kitchen. It`s great for couples and small families.
Perfect dimensions
The upper section of this appliance is a fridge with a capacity of 90 litres, whilst the freezer can accommodate up to 45 litres of food. Despite these spacious internal dimensions, the unit doesn`t actually take up much room in your kitchen.
Functional fridge
This fridge has been designed with plenty of shelf space for holding all the chilled and fresh items from your weekly shop. Two of the three shelves are made from transparent glass and come away, which lets you adjust their position and makes cleaning a lot simpler. The third shelf is static because it also serves as the lid of the large salad crisper drawer, which is great for storing your fruit and vegetables.
Great freezer performance
The freezer section consists of three drawers of varying sizes which can hold any manner of frozen food, from pizza & microwave meals to the chicken or joint of meat for your Sunday roast. This is an appliance you can rely on, thanks to its excellent 4* performance rating. This means that you can safely freeze certain items for anywhere up to a year. However, improved performance doesn`t mean higher running costs; this remains energy efficient. It also has a quiet running volume which adds to its unobtrusive design.
All the small things
Maybe it`s the little extras that make this fridge freezer seem like such a great household appliance. Between the adjustable thermostat (which regulates the internal temperature), the fridge door storage spaces, the ice cube trays, the bottle shelf and the salad crisper, you`ll begin to wonder how you ever coped without such a well designed food storage unit.
| Title | |
| Title | Lec T5039 135L Fridge Freezer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Glen Dimplex Group |
| Brand Name | Lec |
| Product Model | T5039 |
| Product Name | T5039 Refrigerator/Freezer |
| Product Type | Refrigerator/Freezer |
| Technical Information | |
| Net Total Capacity | 135 L |
| Gross Total Capacity | 139 L |
| Cooling Type | Manual Defrost |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Type | Reversible |
| Refrigerator | |
| Net Refrigerator Capacity | 90 L |
| Gross Refrigerator Capacity | 93 L |
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Refrigerator Compartment Type | Drawer Shelf |
| Refrigerator Light | Yes |
| Freezer | |
| Net Freezer Capacity | 45 L |
| Gross Freezer Capacity | 46 L |
| Freezer Compartment Type | Drawer Tray |
| Energy & Performance | |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Energy Consumption per Year | 193.4 kWh |
| Sound Emission | 42 dB(A) |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 70 W |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Material | Glass Shelf |
| Height | 122.5 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight (Approximate) | 28 kg |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Lec |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | T5039 |
| Energy Rating | F |
| Energy Rating | F |
| Freezer Star Rating | 4 **** |
| Fridge Capacity (litres) | 90 |
| Fridge Shelves / Drawers | 4 |
| Freezer Capacity (litres) | 45 |
| Freezer Shelves / Drawers | 3 |
| Type | Fridge Freezer |
| Style | Tall Upright |
| Width (approx.) | 50cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



