Lec TF55159W 55cm Frost Free Fridge Freezer in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5052263107939
Lec 55cm Frost Free Fridge Freezer in White (TF55159W)
Store the family groceries in this Lec Frost Free fridge freezer. With plenty of space and lots of handy features, it`s the perfect solution for your home.
- LED light in refrigerator
- Quiet Running at 42dg(a)
Ideal for Families
Lec has equipped this freestanding fridge freezer with a selection of storage options so you never have to struggle for room again. It includes:
- Three door balconies
- Three safety glass shelves
- One salad bin
Keep your vegetables crisp in the salad bin and store everyday items in the door balconies for quick access. Plus, with three clear drawers in the freezer, you`ll be able to find your frozen food easily.
With a total net capacity of 216 litres, there`s plenty of space to fill with groceries for the whole family. And, thanks to a four star freezer rating, you can store frozen food safely for up to 12 months. Whether you`re storing leftovers or preparing a feast, the TF55159W will get the job done.
Extra Features
Lec has included a range of handy features to make your life easier. In the event of a power cut, your frozen food is safe with the 11 hour storage period. Dial control makes the temperature simple to manage, and Frost Free technology means you can say goodbye to manually defrosting your appliance.
An energy efficient LED light is also included in the TF55159W, as well as reversible doors so you can place the fridge freezer anywhere in your kitchen. What`s more, producing just 42 dB - quieter than normal conversation - you won`t have to worry about it disturbing the family.
Available in a classic white, the TF55159W is the ideal fridge freezer for every kitchen. Why not add one to your basket today?
| Brand Name | Lec |
| Weight (Approximate) | 42 kg |
| Door Handles | Recessed Handle |
| Manufacturer | Glen Dimplex Group |
| Height | 152 cm |
| Colour | White |
| Width | 54 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | FRIDGE: Auto-Defrost FREEZER: Frost Free |
| Net Total Capacity - ltrs | 216 Ltrs |
| Net Refrigerator Capacity - ltrs | 146 Ltrs |
| Net Freezer Capacity - ltrs | 70 Ltrs |
| Number of Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Colour of Drawers | Transparent Plastic |
| Reversible Doors | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Climate Class | ST/N |
| Star Rating | 4 Star |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 42 dB(A) |
| Product Type | 55cm combi fridge freezer |
| Shipping Height | 157.2 cm |
| Shipping Width | 57.8 cm |
| Shipping Depth | 63.2 cm |
| Additional Information | 2.1 Metres length of lead 11 Hours Power cut safe time |
| Features | 55 cm combi fridge freezer features 216 litres of storage space, frost free technology and an adjustable thermostat. A+ energy. |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Manufacturer | Lec |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | TF55159W |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



