Lec U5517W 55cm Under Counter Freezer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy Label LinkA+
- Energy RatingA+
- TypeUpright Freezer
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5052263046832
Lec 55cm Undercounter Freezer (U5517W)
Take a look at this amazing under counter freezer from esteemed manufacturer LEC. If you need a little extra storage for frozen foods or are looking for a freezer for a smaller kitchen, the U5517W could be the appliance for you.
Freezing food can be a real time saver. Cooking large meals and then storing several portions to be defrosted when you need them saves money, and microwave meals that can be cooked from frozen are a quick solution to dinner at the end of a busy day.
Installation
This freezer’s fairly compact external dimensions have been designed to fit neatly under your kitchen counters; this makes it ideal for smaller kitchens in homes and flats. Installing this product is really straight forward, but if you’d like assistance, ask one of our representatives how we can help.
Performance
This appliance has been awarded the highest level of freezing performance. This means it can freeze food at -18°C or below, freeze fresh food and store items for really long periods. You might think more energy is consumed to power this great level of performance, but this freezer is A+ rated in terms of its energy efficiency. This makes it an environmentally friendly product and also lowers running costs, which saves money.
Design
The U5517W has three large drawers, which are made from a transparent plastic material, and one handy ice cube tray. The door can be opened from either side which may help the unit fit into your kitchen. The handle is stylishly cut away from the door, which complements the smart, white design.
This freezer can run for up to 15 hours without a mains connection to protect you food in the event of a power cut.
This compact freezer ticks all the boxes. Order yours today.
| Title | |
| Title | Lec U5511 83 L Undercounter Freezer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Glen Dimplex Group |
| Brand Name | Lec |
| Product Model | U5511 |
| Product Name | U5511 Freezer |
| Product Type | Freezer |
| Technical Information | |
| Cooling Type | Manual Defrost |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Type | Reversible |
| Net Total Capacity | 83 L |
| Style | Undercounter |
| Freezer | |
| Freezer Compartment Type | Drawer |
| Net Freezer Capacity | 83 L |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 85 W |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 55.3 cm |
| Depth | 57.4 cm |
| Weight (Approximate) | 33.50 kg |
| Environmental Conditions | |
| Sound Emission | 40 dB(A) |
| Energy + Performance | |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Energy Consumption per Year | 175 kWh |
| Installation Type | Built-in |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Lec |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | U5517W |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Label Link | A+ |
| Type | Upright Freezer |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



