Leisure CLA60GAK 60cm Gas Cooker with Double Oven
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
Leisure 60cm Gas Cooker with Double Oven, Grill, Splashback (CLA60GAK)
DOUBLE OVEN
With two separate ovens your cooker gives you more flexibility and capacity. It provides you with more oven space which you need when the family visits, but also allows you to cook dishes at different temperatures to the rest of the meal with no hassle.
COOK CLEAN LINERS
Cook clean liners are specially coated panels installed on the side walls of the main oven or ovens. When cooking at high temperatures; fat spits, dirt and grime are burnt off - removing the need to scrub and helping to keep your oven clean.
CAST IRON PAN SUPPORTS
Robust and stylish pan supports give maximum stability when cooking on the hob surface
SMALL FOOTPRINT
Smaller in width, but still big in function, the Gourmet models have all the hallmarks of its bigger counterparts. Still great at helping you cook up a feast, they can fit into smaller kitchens
| COOKER TYPE | |
| Cooker Fuel | Gas |
| Cooker Type | Classic |
| Style | Classic |
| HOB FEATURES | |
| Fuel | Gas |
| Dedicated hob top griddle | No |
| Pan support type | Cast Iron |
| Ignition | mains - push button |
| Controls | On main panel |
| CONTROLS | |
| Control Knobs | Chrome finished rotary controls |
| Control Panel | Full metal |
| TIMER | |
| Type | LED |
| Function | Timer and clock |
| BURNERS/HEATING ZONES | |
| No. Of Burners/Heating zones | 4 |
| Front left (kW) | 2.9 |
| Front right (kW) | 1 |
| Rear left (kW) | 2 |
| Rear right (kW) | 2 |
| Wok burner | No |
| TOP CAVITY | |
| Volume (litre) | 34L |
| Oven | Yes |
| Grill | Yes |
| Grill type | Full width |
| Fully variable grill | Yes |
| Grill pan set (grill pan and internal rack) | Yes |
| Grill pan handle | Yes |
| Open or closed door grilling | Open |
| Door opening | Drop down |
| Door type | Full Metal |
| Interior Light | No |
| Easy to Clean Enamel Colour | Yes |
| Shelves (included) | 1 |
| MAIN CAVITY | |
| Volume (litre) | 78L |
| Energy rating | A+ |
| Oven | Yes |
| Oven type | Conventional |
| Oven temp range | Gas mark 1 - 9 |
| Grill | No |
| Door type | Metal and Glass |
| Door opening | Side (left) |
| Interior Light | Yes |
| Easy to Clean Enamel Colour | Yes |
| Shelves (included) | 2 |
| OVEN FUNCTIONS | |
| Gas Cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Static Cooking | Yes |
| Fan Cooking | No |
| Grill Cooking | Yes |
| OTHER FEATURES | |
| Griddle | Yes |
| Metal Splashback | Yes |
| ACCESSORIES INCLUDED | |
| Hob top Griddle | No |
| Number of shelves | 3 |
| Grill Pan set | Yes |
| Grill Pan handle | Yes |
| DIMENSIONS & WEIGHTS | |
| Net Weight (kg) | 66.6 kg |
| Gross Weight (kg) | 70.7 kg |
| Product Height (mm) | 900 |
| Product width (mm) | 600 |
| Product depth (mm) | 600 |
| Carton height (mm) | 1025 |
| Carton width (mm) | 660 |
| Carton depth (mm) | 700 |
| INSTALLATION | |
| Adjustable feet for leveling | Yes |
| Minimum Fuse Protection | 13A |
| CONSUMPTION VALUES & OTHER TECHNICAL SPECIFICATION | |
| CE Approved | Yes |
| LPG conversion kit available (Gas only) | Yes |
| Flame safety device (FSD) (Gas only) | Yes |
| MODEL CODES | |
| CLA60GAK | EAN:5023790037587 |
| CLA60GAC | EAN:5023790037594 |
| Manufacturer | Leisure |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | CLA60GAK |
| Energy Rating | A+ |
| Timer | Yes |
| Grill | Yes |
| Fan Oven | No |
| Ovens | Double Oven |
| Fuel Type | Gas |
| Width (approx.) | 60cm |
| Hob Type | Gas |
| Heat Zones / Burners | 4 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

