LG 50UT80006LA.AEK 50" 4K LED Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)50 inches
- Screen TypeLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806084610782
LG 50UT80006LA.AEK 50" 4K LED Smart TV
Explore a range of series, movies, reality TV shows and more with the LG 50UT80006LA. A 50” Ultra HD smart TV, you can experience more realistic pictures in four times the resolution of Full HD. Featuring a Smart Processor, low-resolution images are upscaled and reproduced to 4K quality, creating more vibrant colour and contrast for whatever you choose to watch. Once connected to the internet, you can access a wide range of smart services thanks to the webOS platform. Enjoy Freeview Play, Netflix, Prime, Disney+, and much more. What’s more, featuring various connection ports and VESA compatibility for wall-mounting, this model is your true entertainment hub.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Virtual Assistant Supported
Sharp 4K Ultra HD picture
Smart processor with 4K Upscaling and more
webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more
Stylish design
Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR
Features Sharp Ultra HD picture
Smart processor with 4K upscaling
webOS smart platform
Product Type TV
Design Elements
Colour Ashed Blue
Colour Group Blue
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 3ea (supports eARC, ALLM)
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Dimensions & Weight
Depth 23.1 cm
Depth with Stand 23.1 cm
Height 71.3 cm
Height with Stand 71.3 cm
Shipping Depth 15.2 cm
Shipping Height 77.5 cm
Shipping Weight 14.6 kg
Shipping Width 121.5 cm
Weight 11.9 kg
Width 112.1 cm
Width with Stand 112.1 cm
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Direct
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 50 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System webOS
RMS Output Power 20W
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | 50UT80006LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Ashed Blue |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 71.3cm x 112.1cm x 23.1cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width | 112.1 cm |
| Width with Stand | 112.1 cm |
| Weight | 11.9 kg |
| Shipping Weight | 14.6 kg |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 50 in |
| Screen Technology | LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 23.1 cm |
| Depth with Stand | 23.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, Sharp 4K Ultra HD picture, Smart processor with 4K Upscaling and more, webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more , Stylish design, Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K upscaling |
| Key Feature 1 | Sharp Ultra HD picture |
| Height with Stand | 71.3 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Features | Sharp Ultra HD picture, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Height | 71.3 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 50 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


