LG 65NANO886PB 65inch 4K HDR NanoCell LED Smart TV with Voice Assistants
- Warranty 1 Year
- Energy RatingF
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)65
- Screen TypeLED
- Digital TV ServiceFreeview HD & Freesat HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806091153616
LG 65 Inch 4K HDR NanoCell LED Smart TV with Freeview Play, Freesat HD & Voice Assistants (65NANO886PB)
Jump into a world of entertainment with LG’s 65NANO886PB. You’ll love the great range of cutting-edge features and innovative technology.
- LG NanoCell technology: For pure colours in 4K Ultra HD
- Intuitive α7 Gen4 AI processor 4K: For stunning picture and sound
- HDR, HFR, VRR: For incredible cinema, sport and gaming
- Dolby Atmos & Dolby Vision IQ: For highly immersive entertainment
This fantastic LG TV boasts a 55” display, but is also available in the following screen sizes:
- 50” – 50NANO886PB
- 55” – 55NANO886PB
Exceptional Picture + Sound
Sit back, relax, and watch all your favourite content in stunning 4K Ultra HD thanks to LG’s latest technology. The 65NANO886PB includes:
- LG NanoCell Display - This TV filters out dull colours for deeper blacks, greater contrast, and enhanced detail. The result is a realistic visual experience with more vivid and accurate pictures.
- a7 Gen4 AI processor 4K – A powerful processor delivers a spectacular visual and audio experience by optimising and enhancing picture and sound whatever you choose to watch.
- Dolby Atmos – Immersive Dolby Atmos creates three-dimensional sound to make you feel right in the heart of the action.
- Dolby Vision IQ – Vison IQ intelligently adjusts the screen brightness, colour, and contrast to suit the content and lighting conditions.
- HDR – NanoCell TVs provide optimal HDR picture quality – so you can enjoy content in lifelike high definition.
Complete Entertainment Hub
Keep the whole family happy with the great range of features on the 65NANO886PB. Once connected to your home Wi-Fi, you can enjoy endless entertainment. Catch up on your most loved shows or find new favourites with the included apps:
- BBC iPlayer
- 4oD
- You Tube
- Netflix
- ITV Player
- Prime Video
- My5
- Disney+
- Now TV
You’ll also find an integrated digital TV service, and an electronic programme guide on the intuitive webOS platform. You can even record shows you’ll miss to watch later. It’s never been easier to find all the family’s favourite viewing. Plus, with access to Google Play and Apple app stores, a whole new level of content is waiting for you to explore.
Why not connect a Blu-Ray player, games console, or soundbar to the 65NANO886PB? With four HDMI and three USB ports you can make full use of the large UHD screen. There’s even Bluetooth and PC streaming available too. What’s more, this TV will look great in any room with the included silver crescent stand or, VESA compatible you can mount it on the wall to optimise space.
Available in a frozen silver finish, the LG 65NANO886PB 4K UHD Smart TV is the ultimate household companion. Buy yours from Euronics today.
| Brand Name | LG |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Type | 4K UHD |
| Smart TV | Yes |
| Operating System | weBOS |
| Screen Size | 65" |
| Screen Technology | UHD HDR |
| Energy Efficiency Class | F |
| Colour | Silver/Grey |
| Height | 91.7 cm |
| Width | 145.2 cm |
| Depth | 33.6 cm |
| Weight (Approximate) | 26.2 kg |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| RMS Output Power | 20W |
| PC Streaming | Yes |
| Headphone | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - mount must be purchased separately |
| Streaming services + apps supported | BBC iPlayer 4oD YouTube Netflix ITV Player Now TV Amazon Video My5 |
| Features | LG NanoCell technology: For pure colours in 4K Ultra HD Intuitive α7 Gen4 AI processor 4K: For stunning picture + sound HDR HFR VRR: For incredible cinema sport and gaming Dolby Atmos + Dolby Vision IQ: For highly immersive entertainment |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Width | 160 cm |
| Shipping Depth | 20.3 cm |
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | 65NANO886PB |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 65 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD & Freesat HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



