LG 65UN81006LB 65inch 4K HDR LED Smart TV
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)65
- Screen TypeLED
- ScreenFlat screen
- Digital TV ServiceFreeview HD & Freesat HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- ComponentYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806098681082
LG 65 Inch 4K HDR LED Smart TV with Ultra Surround (65UN81006LB)
Watch all your favourite movies and TV series in amazing detail on the LG 65UN81006LB. With a 65” 4K screen, Smart features, and an impressive UHD image quality, you can experience more realistic pictures in four times the resolution of Full HD.
Like this TV but looking for a different size? This LG model also comes in additional 43”, 50”, 55”, and 75” screen sizes.
LG Technology
Explore a range of series, movies, reality TV shows and more with the LG 65UN81006LB. Featuring a Quad Core Processor, low resolution images are upscaled and reproduced to 4K quality, creating more vibrant colour and contrast for whatever you choose to watch. Plus, with HDR 10 Pro, you can enjoy all your favourite content in lifelike high definition.
Get right into the action with Ultra Surround technology. Multiple virtual audio channels create a more immersive sound experience, so you can enjoy subtle dialogue and sophisticated tones as if you were in the scene itself.
Home Entertainment
Once connected to the internet, this LG TV transforms into an endless source of entertainment. Simply use your home’s Wi-Fi or the included Ethernet cable. The award winning webOS system makes finding everything a breeze, and the integrated TV service gives you access to heaps of your favourite channels. What’s more, you can browse additional content from apps such as Netflix, YouTube, Amazon Prime and Now TV. You can even control your TV with your voice using Google Assistant and Amazon Alexa.
Connect a Blu-Ray player, soundbar or games console to the 65UN81006LB using the four HDMI and two USB ports. Or, take advantage of Bluetooth and share all your photos and videos on the 4K screen. With one component and one composite input as well as PC streaming, there’s something for the whole family to enjoy.
Displaying your TV is easy thanks to the crescent stand. If you prefer a more streamlined look, you can also mount it on the wall, as it’s VESA compatible. Available in a light grey pearl finish, make a statement in any room with the 65UN81006LB.
With an ‘A’ energy rating and incredible picture quality, create ultimate nights-in with the LG 65UN81006LB. Order yours today.
| Brand Name | LG |
| Weight (Approximate) | 24.1 kg |
| Screen Technology | UHD HDR |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Features | Stunning 4K Ultra HD picture quality with detailed images: 4K UHD display with HDR, for amazing contrast Immersive sound quality (Ultra Surround): Immersive and cinematic sound Award-winning easy to use smart platform: LG webOS: Find content easily Advanced voice control: with Google Assistant and Alexa built-in |
| Power (Watts) | 146 W |
| Height | 90.7 cm |
| Colour | Silver/Grey |
| Width | 145.3 cm |
| Depth | 34 cm |
| Product Type | 4K UHD Television |
| Screen Size | 65" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Operating System | webOS |
| Backlight Technology | LED |
| Digital Tuner | Yes |
| Service Type | Freeview HD |
| Electronic Program Guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| RMS Output Power | 20W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Width | 160 cm |
| Shipping Depth | 20.7 cm |
| Streaming services +amp; apps supported | YoutTube Netflix Now TV Amazon Video |
| Energy Efficiency Class | A |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant +amp; Amazon Alexa |
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | 65UN81006LB |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 65 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Component | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Screen | Flat screen |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD & Freesat HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


