LG F4V308WNW 8kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- Energy RatingC
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingC
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806098765294
LG 8kg 1400 Spin Washing Machine in White (F4V308WNW)
Enjoy freshly washed clothes with this freestanding washing machine from LG. With a range of features and an 8 kg drum capacity, let this model take the stress out of doing laundry.
Powerful Technology
Keep clothes fresh and clean with LG's unique '6 Motion Direct Drive'. This technology moves the wash drum in multiple directions, caring for fabrics while getting clothes ultra clean. For powerful washing use Stepping, Filtration, and Scrubbing, while Tumble, Rolling, and Swing+nbsp;help take care of delicate items.
LG uses an Inverter Direct Drive Motor, specifically designed to provide long-lasting performance while reducing noise and vibration. You can also find a cycle specially designed to be as quiet as possible. Take advantage of the Smart DiagnosisT feature to instantly troubleshoot almost any minor issues before it becomes a bigger problem. What's more, innovative LG AI DD technology detects weight and softness of fabrics and automatically chooses the optimal wash setting for your+nbsp;load.
Range of Features
The LG F4V308WNW has 14 programmes, each with specific functions to ensure your laundry gets the thorough clean it needs, including:
- Half Load
- Cotton
- Synthetic
- Mixed Load
- Hygiene
- Anti Allergy
- Duvet
- Baby Care
- Delicates
- Speed 14
- Drain and Spin
- Pre-Wash
- Eco 40-60
There's also a sports wear cycle, perfect for keeping your gym gear fresh. Tackle those stubborn stains with the intensive wash option too. And to help make your life easier, you can use the tub clean function to give the F4V308WNW a wash.
Need an outfit in a hurry? The machine's Quick Wash cycle can clean clothes in just 30 minutes - perfect for those last minute plans. Plus, clean 2 kg of clothes in just 14 minutes thanks to the Speed 14 programme. This 1400 spin washing machine also includes delay start, so you can set your cycle up to 19 hours in advance and at a time that suits you.
With a 1400 spin speed, your laundry will dry very quickly. And the 150° opening door will make loading and unloading a breeze. Featuring dial and touch controls and an LED display, you can enjoy ease of use too.
This white LG washing machine is highly energy efficient, to help reduce energy bills and take care of the planet. Add one to your basket today.
| Brand Name | LG |
| Additional Information | Other Programmes: Cotton, Eco 40-60, Mixed Fabric, Easy Care, Silent Wash, Hygiene, Baby Care, Delicates, Hand/Wool, Sportswear, Speed 14, Duvet, Tub Clean, Rinse+Spin |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Spin Performance | A |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 66 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 55 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Display Screen Type | White LED |
| Number of Programmes | 14 |
| Programmes | Half Load Cotton Hand Wash Delicate Wash Rinse Cycle Eco Spin Only Anti Allergy Drain +amp; Spin Synthetic Pre-wash Mixed Load Wool |
| Quick Wash Time (Full Load) | 14 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 30 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9020 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 115 (kwh) |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | C |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47.9 Ltrs |
| Features | AI-powered AI DD Speed 14 Stainless Lifter Big capacity in the same size |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 55 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 73 (dB) |
| Door Opening Angle (°) | 150° |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Time Delay | 3-19 hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Touch |
| Stackable | Stacking kit available |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | F4V308WNW |
| Energy Rating | C |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | C |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



