LG F4V309WNW 9kg 1400 Spin Washing Machine in White
- Warranty 1 Year
- Energy RatingB
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs14
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806091120793
LG 9kg 1400 Spin Washing Machine in White (F4V309WNW)
Clean clothes efficiently with this freestanding washing machine from LG. With a large 9 kg capacity and special features, this model will take care of your family’s clothes.
- AI DD™ (Prevent fabric damage with AI-powered AI DD™)
- Speed 14 cycle washes a 2 Kg load within 14 mins
- Washing machine that fits without compromising
- LG's hygienic and durable stainless steel lifters inside the drum.
- Energy efficiency class B
Range of Programmes
The LG F4V309WNW has 14 programmes to help you get the best from your laundry. Each setting is carefully designed to meet the needs of fabrics for a thorough clean. These include:
- Cotton
- Eco 40 – 60
- Mixed Fabric
- Easy Care
- Silent Wash
- Hygiene
- Baby Care
- Delicates
- Hand/Wool
- Duvet
- Rinse
- Spin
If you’re in a hurry, you can take advantage of the Speed 14 setting which cleans 2 kg of laundry in just 14 minutes. There’s a sportswear cycle, which is perfect for keeping your gym kit fresh. And, to keep your machine in good condition, the F4V309WNW has a tub clean function to give the drum a good wash.
LG uses an Inverter Direct Drive Motor, specifically designed to provide long-lasting performance while reducing noise and vibration. You can also find a cycle specially designed to be as quiet as possible.
You can use the Smart Diagnosis™ feature to instantly troubleshoot almost any minor issues before it becomes a bigger problem. And, innovative LG AI DD technology detects weight and softness of fabrics and automatically chooses the optimal wash setting for your load.
Added Extras
This 1400 spin washing machine includes delay start, so you can set your cycle up to 19 hours in advance and at a time that suits you. Forgot something on the way to the machine. No problem. You can add an item to the wash even after the cycle has started.
The clever design of the FV4309WNW means you’ll be able to fit more clothes in without compromising on space. The large drum doesn’t need much room as it doesn’t move around much. You’ll be able to tackle that large laundry pile in fewer cycles with LG.
With an LED display and dial and touch controls, this white innovative washing machine from LG will care for your clothes, wash after wash. Add one to your basket today.
| Brand Name | LG |
| Additional Information | Other Programmes: Cotton Eco 40-60 Mixed Fabric Easy Care Silent Wash Hygiene Baby Care Delicates Hand/Wool Sportswear Speed 14 Duvet Tub Clean Rinse+Spin |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 66 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 55 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Quick Wash Time | 14 minutes |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 9 kg |
| Display Screen Type | White LED |
| Number of Programmes | 14 |
| Programmes | Half Load Cotton Hand Wash Delicate Wash Rinse Cycle Eco Spin Only Anti-Allergy Drain + Spin Synthetic Pre-Wash Mixed Load Wool |
| Size of Porthole (cm) | 30 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9240 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 128 kWh (based on 220 washes per annum 4 person household) |
| Energy Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 Ltrs |
| Features | AI DD™™ Speed 14 Big capacity in the same size Stainless lifter |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 54 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 73 (dB) |
| Door Opening Angle (°) | 150° |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Touch |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | F4V309WNW |
| Energy Rating | B |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 14 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



