LG GSXV90BSAE Plumbed American Fridge Freezer - Premium Steel - Frost Free
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806091482044
LG GSXV90BSAE Plumbed American Fridge Freezer - Premium Steel - Frost Free
Keep all your groceries fresh with this plumbed-in American Style Fridge Freezer from LG. Packed with amazing features and a 635 litre capacity, storing the family shopping will be a breeze.
Smart Technology
LG has equipped the GSXV90BSAE with cutting-edge technology to keep your food at its very best. The Door-in-Door system features a double layered door allowing easy access to milk and condiments, and if you knock twice on the InstaView panel, it will turn transparent. This means you can see inside without having to open the door and letting cold air escape, saving energy.
DoorCooling+ lets cool air circulate evenly throughout the whole compartment, keeping food fresher for longer, while LINEARCoolingTM maintains a consistent temperature. What’s more, LG has also included an Inverter Linear Compressor in the GSXV90BSAE to provide quiet, energy efficient cooling.
Wi-Fi enabled; you can control your fridge freezer from your smartphone with Smart ThinQ technology. Simply download the app to change temperatures, so your appliance is always ready when you get home from the supermarket.
Perfect for Large Families
To make your life easier, the GSXV90BSAE comes with a frost free feature, so you never have to worry about manually defrosting your freezer again.
Offering a net capacity of 635 litres, you’ll find plenty of space for large food shops. There’s also a range of storage options including:
* Five glass shelves
* Two salad bins
* Four door balconies
The four star rated freezer means you can store food for up to 12 months, perfect for stocking up on those family essentials. Plus, with two clear drawers and two baskets, you can easily see all your frozen food at a glance.
Extra Features
Enjoy clean water and crushed or cubed ice at the touch of a button thanks to the Ice&Water system. Plumbed into your mains, simply place your glass under the dispenser for a continuous supply. The fridge is also equipped with an LED light – brighter than a standard fridge light, but also energy efficient. And, in the event of a power cut, the freezer can store your food for up to two hours
Available in a Premium Steel finish, with plenty of space and exceptional features, the GSXV90BSAE from LG is the perfect appliance for your home. Add one to your Chapmans basket today.
Energy Efficiency Class E
Star Rating 4 Star
Storage Period in Power Failure (hours) 2 hr
Load & Capacity
Freezing Capacity Per 24hrs (kg) 12 kg
Net Freezer Capacity 219 L
Net Refrigerator Capacity 416 L
Design Elements
Colour Steel
Colour Group Steel
White Goods Features
Defrost Type No Frost
No. Refrigerator Shelves 4
Number of Freezer Baskets 2
Number of Freezer Drawers 2
Number of Refrigerator Crispers 2
Number of Refrigerator Door Bins 4
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions & Weight
Depth 73.5000 cm
Height 179 cm
Shipping Depth 77.6000 cm
Shipping Height 190.9000 cm
Shipping Width 97.4000 cm
Weight 107 kg
Width 91.2000 cm
General
Additional Information
Spacemax Technology (TM), Power Cool, Power Freeze
Features Different toasting levels from independent slots
Defrosts your toast and makes it cruchy
Automatic shutoff: Stops the toaster when the bread gets stuck
Even roasting with automatic bread centering
Connectivity
Wi-Fi Yes
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | GSXV90BSAE |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://www.lg.com/uk/lgecs.downloadFile.ldwf.DOC_ID=20210609134579+ORIGINAL_NAME_b1_a1=UK+GSXV90BSAE.pdf+FILE_NAME=UK+GSXV90BSAE.5B20210609091407865.5D.pdf+TC=DwnCmd+GSRI_DOC=GSRI+SPEC_DOWNLOAD=N |
| Colour | Steel |
| energyrating_datasheet | https://www.lg.com/uk/lgecs.downloadFile.ldwf.DOC_ID=20220704170347+ORIGINAL_NAME_b1_a1=.5BEPREL_20220704104636756_20220704104636756.5D.pdf+FILE_NAME=.5BEPREL_20220704104636756_20220704104636756.5D.pdf+TC=DwnCmd+GSRI_DOC=GSRI+SPEC_DOWNLOAD=N |
| Product Dimensions | 179cm x 91.2cm x 73.5cm |
| Plumbed | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 416 L |
| Noise Level (dBa) | 36 |
| Net Freezer Capacity | 219 L |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 635 |
| Width (cm) | 91.3cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 107 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Shipping Depth | 77.6 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Star Rating | 4 Star |
| Defrost Type | No Frost |
| Depth | 73.5 cm |
| Additional Information | Spacemax Technology (TM), Power Cool, Power Freeze. |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Instaview Door-in Door to Fridge |
| Key Feature 1 | Fridge 416 Litres, Freezer 219 Litres Capacity |
| Ice and water | Yes |
| Ice Dispenser | Plumbed |
| Key Feature 3 | NatureFRESH with Door & Linear Cooling |
| Height (cm) | 179 cm |
| Features | Fridge 416 Litres, Freezer 219 Litres Capacity, Instaview Door-in Door to Fridge, NatureFRESH with Door & Linear Cooling |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


