LG OLED42C44LA.AEK 42" 4K OLED EVO Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)42 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806084731234
LG OLED42C44LA.AEK 42" 4K OLED EVO Smart TV
Transform the way you watch TV with LG’s OLED42C44LA. Featuring OLED evo technology and SELF-LIT pixels, you’ll see perfect black levels, outstanding colours, infinite contrast, and sharp details. This model is also equipped with the advanced α9 processor which is designed exclusively for LG OLED. Enhancing content no matter the source, everything from an action blockbuster to a nature documentary is displayed in brilliant 4K resolution. Not only that, the webOS smart platform offers access to various apps and streaming services as well as a multitude of connection options to keep the whole family entertained.
Order yours from Chapmans today
Colour Umber Brown
Colour Group Brown
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port))
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 3
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group CE
Dimensions & Weight
Depth 17 cm
Height 57.7 cm
Shipping Depth 15.2 cm
Shipping Height 66 cm
Shipping Weight 12.7 kg
Shipping Width 106 cm
Weight 10.01 kg
Width 93.2 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
Warranty Redemption Information Register Warranty www.lg.com/support/warranty, Register Within 28 Days of Purchase
General
Additional Information Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync
Features OLED evo technology
Advanced α9 processor
webOS smart platform
Product Type TV
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Geforce Now, Sky News, BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal
Technical Details
Operating System WebOS 24
Display
Maximum Resolution 3840 x 2160 (3,840 x 2,160)
Screen size 42 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 120Hz
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | OLED42C44LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Umber Brown |
| Colour Group | Brown |
| Product Range | 32 to 42 inch OLED UHD 4K Televisions |
| Product Dimensions | 57.7cm x 93.2cm x 17cm |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Geforce Now, Sky News, BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Width | 93.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 10.01 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 12.7 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Width | 106 cm |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 42 in |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 17 cm |
| Additional Information | Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Advanced ?9 processor |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Features | OLED evo technology, Advanced ?9 processor, webOS smart platform |
| Height | 57.7 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 42 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x3 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


