LG OLED55BX6LB 55inch OLED 4K HDR Smart TV with Dolby Atmos
- Warranty 5 Years
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)55
- Screen TypeOLED
- ScreenFlat screen
- Digital TV ServiceFreeview HD & Freesat HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806091024817
LG 55 Inch 4K OLED Smart TV - A Rated (OLED55BX6LB)
Experience home entertainment in a brand new way thanks to this LG 55” 4K UHD Smart TV. It will truly help to bring a realistic cinematic experience to your living room.
Looking for a similar TV but with a larger screen size? This stunning LG TV is also available in 65” – OLED65BX6LB.
OLED and 4K Technology
OLED is a variant of LED technology that will enhance the picture quality of all your favourite TV shows and movies. The OLED55BX6LB screen packs SELF-LIT pixels, they work independently to emit their own light. The result is perfect black levels, outstanding colours, infinite contrast, and sharp details. With this innovative feature, every scene will feel so life-like that it could be in your living room.
To enhance your images even more, the OLED55BX6LB boasts 4K ultra high definition. This means that the number of pixels on screen have been quadrupled, compared to a Full HD television. So, not only are the colours going to be enhanced, but the image itself is also going to be much more defined. What’s more, the powerful a7 Gen3 processor removes noise and creates invigorating colour and contrast. Plus, low-resolution images are up-scaled to close to 4K quality.
To complement the breathtaking images, LG has included Dolby Atmos to this model. Delivering three-dimensional immersive sound, you’ll feel as if you’re right there in the action. Watch your favourite movies as the filmmakers intended with the OLED55BX6LB.
LG Details
This LG television will provide endless hours of entertainment for all the family. Thanks to the webOS operating system, you can enjoy an abundance of applications including BBC iPlayer, Netflix, Disney+, and Apple TV. And, the integrated digital TV service provides multiple channels for your viewing pleasure. Simply connect the OLED55BX6LB to Wi-Fi or via an ethernet cable to get going.
With two HDMI ports, three USB ports and Bluetooth compatibility, you can link up a multitude of devices to your TV. Connect anything from a soundbar to a Blu-Ray player to make the most of the 65” screen.
The OLED55BX6LB will not only enhance your viewing experience, it will also add a modern touch to your living room with its sleek, black finish and super thin design. Getting your TV in prime position is a breeze thanks to the included stand, or you can even mount it to the wall as its VESA compatible.
Upgrade your movie nights in with this LG 4K UHD TV. Grab yours today.
| Brand Name | LG |
| Weight (Approximate) | 19.9 kg |
| Screen Technology | OLED |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Features | Self-lit pixels for perfect black levels, outstanding colours, infinite contrasts and the sharpest details Gen3 Intelligent Processor 4K Transform your TV into a central hub with the intelligent ThinQ AI Dolby Vision IQ and Dolby Atmos FILMMAKER MODE: Watch films as the director intended LG webOS smart platform: your favourite content all in one place Apple TV+, Disney + G-Sync Compatible:Play every game at the highest standards VRR, ALLM and eARC for smoother gameplay Low Input Lag and Fast Response Time |
| Power (Watts) | 106 W |
| Height | 74.4 cm |
| Colour | Black |
| Smart Connect | ThinQ App |
| Width | 122.8 cm |
| Depth | 24.6 cm |
| Height with Stand | 74.4 cm |
| Depth with Stand | 24.6 cm |
| Width with Stand | 122.8 cm |
| Product Type | OLED Television |
| Screen Size | 55" |
| Maximum Resolution | 2840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Operating System | webOS |
| Digital Tuner | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 3 |
| RMS Output Power | 40W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Width | 144.6 cm |
| Shipping Depth | 20.7 cm |
| Energy Efficiency Class | A |
| Headphone | yes |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant, Amazon Alexa, Google Home, Amazon Echo |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | OLED55BX6LB |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 55 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Screen | Flat screen |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD & Freesat HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



