LG OLED65B42LA.AEK 65" 4K OLED Smart TV
- Warranty 5 Years
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806096052198
LG OLED65B42LA.AEK 65" 4K OLED Smart TV
This LG 65” 4K television balances breathtaking image quality with sophisticated technology and design. Featuring SELF-LIT OLED, pixels light up independently with no backlight to dull their glow. You’ll get perfectly black scenes with infinite contrast and 100% colour accuracy. This stunning model also includes LG’s α8 Gen 5 AI Processor, delivering a spectacular visual and audio experience by optimising and enhancing picture and sound whatever the source. Plus, as the OLED65B42LA is equipped with the webOS smart platform, you’ll have access to an array of apps and streaming services as well as Freeview Play and various connection options.
Order yours from Chapmans today
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port))
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group CE
Dimensions & Weight
Depth 23.5 cm
Height 89.6 cm
Shipping Depth 17.2 cm
Shipping Height 95 cm
Shipping Weight 24.4 kg
Shipping Width 160 cm
Weight 17.3 kg
Width 144.9 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Warranty
Warranty Redemption Information To activate the promotional warranty, you must register your appliance at www.lg.com/uk/support/registration-login within 90 days from the date of purchase.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information AI Sound immerses you in the stadium experience
Features OLED self-lit pixels
Intelligent α8 processor with AI Super Upscaling
webOS smart platform
Product Type TV
Display
Backlight Technology OLED
Screen size 65 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 120Hz
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Sky News, , BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal
Technical Details
Operating System WebOS 24
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | OLED65B42LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 89.6cm x 144.9cm x 23.5cm |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Sky News, , BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Width | 144.9 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 17.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 24.4 kg |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Width | 160 cm |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 23.5 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | AI Sound immerses you in the stadium experience |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling |
| Key Feature 1 | OLED self-lit pixels |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Features | OLED self-lit pixels, Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling, webOS smart platform |
| Height | 89.6 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Energy Rating | F |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


