LG OLED83C34LA_AEK 83" 4K Smart OLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)83 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806087097269
LG OLED83C34LA_AEK 83" 4K Smart OLED TV
Discover a harmony of spectacular sights and sounds with this LG evo 83” OLED 4K Smart TV. The advanced α9 AI processor with AI Super Upscaling offers exceptional picture and sound refinement so it feels like you’re actually there. Watch razor-sharp images using the SELF-LIT OLED display and enjoy incredible brightness with the Brightness Booster. All are packaged into an ultra-slim design, with a sharp profile and narrow bezels. The OLED83C34LA comes with Freeview Play, Netflix, Disney+, and many more for the ultimate entertainment experience.
Order yours from Chapmans today
Speakers 4.2 channel
TV Services BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV,Freeview Play, Britbox, NOW TV, Netflix, Amazon Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Lionsgate+, Sky News, TikTok TV, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer, Tidal
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Light Satin Silver
Colour Group Grey
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 3
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Enhanced Refresh Rate OLED Motion
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 83 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 120Hz
Dimensions & Weight
Depth 2.48 cm
Depth with Stand 27.9 cm
Height 98.2 cm
Height with Stand 109.2 cm
Shipping Depth 22.8 cm
Shipping Height 113 cm
Shipping Weight 48.4 kg
Shipping Width 187.9 cm
Weight 36.8 kg
Width 171.2 cm
Width with Stand 185.1 cm
General
Additional Information Smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more
Features Advanced OLED α9 AI processor with AI Super Upscaling
LG SELF-LIT OLED evo for extraordinary detail
Ultra Slim Design
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
Power 124 W
Technical Details
Operating System webOS
RMS Output Power 60W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | OLED83C34LA_AEK |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Light Satin Silver |
| Product Dimensions | 98.2cm x 171.2cm x 2.48cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 36.8 kg |
| Shipping Weight | 48.4 kg |
| Shipping Height | 113 cm |
| Shipping Width | 187.9 cm |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 83 |
| Depth | 2.48 cm |
| Additional Information | Smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | LG SELF-LIT OLED evo for extraordinary detail |
| Key Feature 1 | Advanced OLED α9 AI processor with AI Super Upscaling |
| Key Feature 3 | Ultra Slim Design |
| Height (cm) | 98.2 cm |
| Features | Advanced OLED α9 AI processor with AI Super Upscaling, LG SELF-LIT OLED evo for extraordinary detail, Ultra Slim Design |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 83 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 3 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



