LG S95QR_DGBRLLK 9.1.5 ch Soundbar - Dark Steel Silver
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806091662026
LG S95QR_DGBRLLK 9.1.5 ch Soundbar - Dark Steel Silver
Take your audio experience to the next level with this 9.1.5ch Ultimate soundbar and subwoofer. The S95QR is engineered to seamlessly enhance sound performance as well as match your LG TV perfectly. Equipped with AI Sound Pro, this model tailors the sound to your content. Scanning audio frequencies, this feature adapts to what you’re watching, from live music to daily news. Plus, featuring Meridian Audio as well as two rear up-firing speakers, you’ll get voice clarity and a wider soundstage for truly immersive sound.
Order yours from Chapmans today
Features Truly immersive 9.1.5ch Ultimate Sound
Meridian Audio technology
AI Sound Pro
Product Type Soundbar
Installation Guide
Wall mountable Yes
Dimensions + Weight
Depth 63 cm
Height 12.5 cm
Rear Speaker Depth 14.2 cm
Rear Speaker Height 22.3 cm
Rear Speaker Width 15.9 cm
Subwoofer Depth 39 cm
Subwoofer Height 31.3 cm
Subwoofer Width 22.1 cm
Weight 14.7 kg
Width 97.5 cm
Design Elements
Colour Dark Steel Silver
Colour Group Grey
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Power Source
Battery Built-in Yes
Programmes + Functions
Number of Channels 9.1.5 ch
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | S95QR_DGBRLLK |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | Soundbar |
| Colour | Dark Steel Silver |
| Product Dimensions | 12.5cm x 97.5cm x 63cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 14.7 kg |
| Depth | 63 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Meridian Audio technology |
| Key Feature 1 | Truly immersive 9.1.5ch Ultimate Sound |
| Key Feature 3 | AI Sound Pro |
| Height (cm) | 12.5 cm |
| Features | Truly immersive 9.1.5ch Ultimate Sound, Meridian Audio technology, AI Sound Pro |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

