Lightwave L21WH 1 Gang Smart Dimmer In White
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
Lightwave Smart Dimmer (1 Gang) in White Metal (L21WH)
Begin your home automation adventure by using this stylish smart dimmer to control your lights.
This Smart Dimmer from Lightwave is much more than just a switch. Lightwave Smart Dimmers can be installed in place of a standard light switch or dimmer without extra wiring and controlled remotely using the Lightwave App (available for iOS or Android) and Link Plus. Each Smart Dimmer can also be voice-controlled using Apple HomeKit, Google Home and Amazon Alexa.
Lightwave's beautifully designed Smart Dimmers allow you to control your lights from anywhere: gain peace of mind by setting clever 'Automations' to schedule your lights to turn on when you are away, or at random times during the day or evening to simulate occupancy. A host of other clever features includes timers, scenes and the ability to trigger any number of smart Lightwave devices with a single button press. You can also keep track of the energy consumption of your lights and chart it using the Lightwave App.
Two-way communication allows you to monitor the state of the Smart Dimmer from wherever you are. Performance and reliable communication is assured by Lightwave's proprietary RF protocol which out performs normal WiFi and offers superior range with less interference.
Smart Series products incorporate Apple HomeKit compatibility, 2-way communication, built-in energy monitoring, soft start dimmers and more! The dimmers are quick and easy to install and do not require extra cabling. An optional 10mm spacer is also included.
Please Note: LED lamps must be dimmable. Lightwave Link Plus hub is required for app & voice control.
| Manufacture Material | Plastic + Metal |
| Packaging Languages | English |
| Instructions Languages | English |
| Software Languages | EN,DE,FR,IT,ES,PT,PL,TY |
| Pack Size | Single |
| Power Output (Watts/Kw) | 280W |
| Product Height (ex Packaging) | 88 mm |
| Product Depth (ex Packaging) | 30 mm |
| Product Width (ex Packaging) | 88 mm |
| Product Weight (ex Packaging) | 331 |
| LED Min Dimmable Load WITH Neutral (per gang) | 0 |
| LED Min Dimmable Load WITHOUT Neutral (per gang) | 10 |
| LED Max Dimmable Load (per gang) | 80 |
| Halogen/Incandescent Min Dimmable Load (per gang) | 10 |
| Halogen/Incandescent Max Dimmable Load (per gang) | 280W |
| Manufacturer | Lightwave |
|---|---|
| Model Number | L21WH |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

