Lightwave L82 500W Open/Stop/Close Smart Mini Relay
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
Lightwave L82 Smart Mini Relay 500W Open/Stop/Close (L82)
The Lightwave Smart Mini Relay is an incredibly versatile device that allows for the remote control of volts free or mains electrical circuits (max 500W load). As a result, automatic curtain openers, doors, gates and lighting circuits can all be controlled via the Lightwave App. Each Smart Mini Relay can also be voice-controlled using Apple HomeKit, Google Home and Amazon Alexa.
The Smart Mini Relay is a very useful way of controlling LED strip lighting. This can act as part of a wider lighting scene in conjunction with Lightwave Smart Sockets and Dimmers which can be triggered by a single button press or the App.
The Smart Mini Relay Relay can also be situated outdoors by utilising the Lightwave LW824 Waterproof Housing. This allows it to control outdoor features such as garden lighting, pond pumps, or automatic gate openers.
- Control gates, curtains, LED strip and other electrical circuits from anywhere using your smartphone
- Magic Button: trigger your smart relays from any Lightwave Smart Dimmer around your home, no extra wiring required
- Can control volt-free circuits or mains power up to 500W
- Three latching positions allowing for devices that require open/stop/close functions such as automatic window shades, garage doors or electric gates
- Voice-control compatibility with Amazon Alexa, Google Assistant & Siri through the Apple HomeKit platform
- Create timers, scenes, triggers and other automations
- Can be located outdoors using the LW824 Waterproof housing Requires mains power
- Lightwave Link Plus and WiFi router with broadband internet connection required
Please Note: Apple HomeKit does not support 'Open/Stop/Close'. The L82 can be used as an 'On/Off' device only. This Relay requires the Link Plus hub for app & voice control
| Manufacture Material | Plastic + Metal |
| Packaging Languages | EN,DE,FR,IT,ES,PT,TY |
| Instructions Languages | EN,DE,FR,IT,ES,PT,TY |
| Software Languages | EN,DE,FR,IT,ES,PT,PL,TY |
| Pack Size | Single |
| Power Output (Watts/Kw) | 500W |
| Product Height (ex Packaging) | 53 mm |
| Product Depth (ex Packaging) | 27 mm |
| Product Width (ex Packaging) | 68 mm |
| Product Weight (ex Packaging) | 111 |
| Manufacturer | Lightwave |
|---|---|
| Model Number | L82 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

