Linsar 40LED320 40inch Full HD LED TV with 5 Year Warranty
- Warranty 5 Years
- Energy RatingA
- ResolutionFull HD 1080p
- Screen Size (inches)40
- Screen TypeLED
- ScreenFlat screen
- Digital TV ServiceFreeview HD
- ComponentYes
- HDMI PortYes
- Scart SocketYes
- USB PortYes
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee5 years
Linsar 40 inch Full HD TV with 5 Year Warranty (40LED320)
This Linsar 40 inch TV is a fantastic choice for those cosy nights-in with your favourite shows.
Key features
- LED Backlighting
- Freeview HD
- 3 HDMI Ports
Excellent Entertainment
You’ll get a sharp, clear image on the 40LED320, thanks to its Full HD display. With a screen resolution of 1920 x 1080p, this Linsar TV gives you the best possible entertainment experience.
LED backlight technology means that you’ll get a perfect picture, whatever time you’re watching. And, there are plenty of options for positioning the TV in your home. This model comes with foot stands to support the TV on top of a unit. It’s also VESA compatible, meaning it’s easy to mount on the wall, helping you free up floor space.
With Freeview HD, you can stay up to date with the latest shows, and enjoy a range of HD entertainment at your fingertips. Choose from 70 subscription-free channels, including 15 HD channels.
Home Media Hub
Three HDMI ports, as well as a SCART connection, give you plenty of connection options. It’s easy to attach other devices like Blu-ray players or games consoles, so the 40LED320 will become your complete home entertainment hub. There are also two USB sockets, letting you play all of your home movies from any USB memory stick.
On top of this, there’s also a component input and a composite input, for connecting older video inputs like VCR players. Dust off your old favourites, and enjoy a night of nostalgia.
Even better, if you want to watch something while keeping the noise down, the headphone jack will help you enjoy a film or series without disturbing anyone else.
Coming in a stylish black finish, this fantastic Linsar TV is the perfect addition to any living room. Buy the 40LED320 today
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Brand Name | Linsar |
| Colour | Black |
| Depth | 9.5 cm |
| Service Type | Freeview HD |
| Webcam | No |
| Features | Progressive Scan |
| HDMI | Yes |
| Height | 52.2 cm |
| Internet Access | No |
| Manufacturer | Linsar UK, Ltd |
| Manufacturer Part Number | 40LED320 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| PC Streaming | No |
| Product Model | 40LED320 |
| Product Name | 40LED320 LED-LCD TV |
| Product Type | LED-LCD TV |
| RMS Output Power | 6 W |
| Scan Format | 1080p |
| Screen Size | 101.6 cm (40") |
| Smart TV | No |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Weight (Approximate) | 8.70 kg |
| Width | 91.1 cm |
| Manufacturer | Linsar |
|---|---|
| Model Number | 40LED320 |
| Energy Rating | A |
| Resolution | Full HD 1080p |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 40 |
| Scart Socket | Yes |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Component | Yes |
| Screen | Flat screen |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


