Linsar DG_320H 32inch LED TV with 5 Year Warranty
- Warranty 5 Years
- ResolutionHD Ready 720p
- Screen Size (inches)32
- Screen TypeLED
- CurvedFlat Screen
- Digital TV ServiceFreeview
- HDMI PortYes
- USB PortYes
- No. of HDMI2
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN5060157791829
Linsar 32 inch HD Ready TV with Freeview and 5 Year Warranty (DG_320H)
Ideal for bedrooms and smaller living spaces, this fantastic LED TV from Linsar has everything you need to enjoy your downtime after work. HD Ready, this 32” model comes with Freeview SD, so there’s always something great to watch.
Key Features
- HD Ready 720p
- Freeview SD
Effortless Entertainment
Join the HD revolution with the DG_320H from Linsar. The 32” screen and dual 3 W RMS sound will bring your lounge to life when space is at a minimum. Whether you’ve gone for a rom-com, horror movie, or sports match, you’ll always find picture perfection. This is thanks to the 720 p screen, which provides detail and colour like never before.
Plus, you’ll never have to worry about running out of things to watch on this Linsar TV. The DG_320H comes equipped with Freeview SD, the UK’s number one TV platform. This LED TV is even rated A+ for energy efficiency. Excellent entertainment doesn’t have to impact the environment or your pocket.
Crafted for Your Comfort
This TV is the perfect size to serve as a screen for your computer or games console. Just hook them up using one of the two HDMI ports, for high definition entertainment whenever you want it.
On top of this, you can use the two USB ports to view photos from a camera or phone on your TV. The DG_320H lets you show off your holiday snaps in style. There’s a SCART connection too, so you can be sure that – whatever you need on screen – you’ll have plenty of ways to get it there.
Want to enjoy a show without disturbing anyone? The handy headphone socket built into this model means you can immerse yourself in your favourite series at all hours.
Coming in a stylish black finish with handy side feet, this Linsar TV has it all. Buy yours today.
| Aspect Ratio | 16:9 |
| VGA | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Brand Name | Linsar |
| Colour | Black |
| Depth | 17 cm |
| Service Type | Freeview SD |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Features | Progressive Scan |
| HDMI | Yes |
| Height | 49.4 cm |
| Manufacturer | Linsar UK, Ltd |
| Manufacturer Part Number | DG_320H |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Product Model | DG-320H |
| Product Name | DG-320H LED-LCD TV |
| Product Type | LED-LCD TV |
| RMS Output Power | 6 W |
| Scan Format | 720p |
| Screen Size | 81.3 cm (32") |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Viewable Screen Size | 60 cm (23.6") |
| Weight (Approximate) | 6 kg |
| Width | 74.4 cm |
| Manufacturer | Linsar |
|---|---|
| Model Number | DG320H |
| Resolution | HD Ready 720p |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 32 |
| No. of HDMI | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Digital TV Service | Freeview |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

