Linsar GT32LUXE 32Inch HD Ready TV with Freeview Play and USB Record/Playback
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Energy RatingF
- ResolutionHD Ready 720p
- Screen Size (inches)32
- Screen TypeLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- USB PortYes
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5060157792543
Linsar 32 Inch HD Ready TV with Freeview Play and USB Record/Playback (GT32LUXE)
Available in a contemporary black finish, this Linsar 32 inch television is stylish and packs a punch with impressive technology. It hosts a range of features and has a slim design, making it the perfect choice for any modern home.
Vivid Display
Small on size, but big on features, this compact 32 inch Smart LED TV can fit any room.
Dive straight into the action with a vibrant picture on this great HD Ready TV. The GT32LUXE comes with a range of apps and easy to use software. Position it perfectly on a surface with the side feet, or if you’d prefer, this model is VESA compatible so you can mount it on the wall.
Endless Entertainment
This TV comes with integrated Freeview Play, so you’ll never be short on things to watch – it couldn’t be easier to catch up on content from all your favourite apps and channels.
Connect your TV using Wi-Fi or via an Ethernet cable and start streaming content from apps such as:
- BBC iPlayer
- 4oD
- You Tube
- Netflix
- ITV Player
- Amazon Player
- My5
- UKTV Play
You can also scroll back through seven days of programmes with the Electronic Guide – never miss a show again with the GT32LUXE.
The Google Android operating system makes this Smart TV straightforward and intuitive to control, ensuring there’s no frustration when it comes to browsing and selecting content. What’s more, with Chromecast built in, you can stream from your smartphone or tablet straight to your TV.
Connection Options
Three HDMI and two USB ports also feature on the GT32LUXE. Connect a soundbar or a games console for even more entertainment at your fingertips. You will also find one composite input and one headphone jack too.
Never miss your favourite shows again by recording it onto a USB (not supplied). Whether it's terrestrial or satellite channels, you can pause live TV and playback your recordings. Simply plug it into a USB port to get going.
This impressive television from Linsar is compact but brimming with Smart features. Order yours today.
| Brand Name | Linsar |
| Weight (Approximate) | 3.6 kg |
| Screen Technology | HD Ready |
| Manufacturer | Linsar UK Ltd |
| Features | Google Android TV with Freeview Play,Netflix,Amazon Prime Youtube and catch up services: new Google TV interface providing the next generation of Smart TV. Chromecast is built in which makes it easy to stream content from your smartphone or tablet direct to the TV USB Record/Playback (USB device is not supplied): Never miss your favourite shows again by recording it onto a USB. Well connected: 3 HDMI slots and 2 USB ports this Linsar TV offers you a complete media centre with optimal connections for consoles receivers and media players. |
| Power (Watts) | 0.5W standby |
| Height | 43,2 cm |
| Colour | Black |
| Width | 73 cm |
| Depth | 73 cm |
| Product Type | HD Ready Television |
| Screen Size | 32" |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Smart TV | Yes |
| Operating System | Google Android |
| Backlight Technology | LED |
| Digital Tuner | Yes |
| Service Type | Freeview Play |
| Electronic Program Guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| RMS Output Power | 2 x 5W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Width | 68.07 cm |
| Shipping Depth | 13.5 cm |
| Streaming services + apps supported | BBC iPlayer 4oD YouTube Netflix ITV Player Amazon Video My5 UKTV Player |
| Energy Efficiency Class | F |
| Headphone | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer | Linsar |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | GT32LUXE |
| Energy Rating | F |
| Resolution | HD Ready 720p |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 32 |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



