Linsar X24DVDMK3 24inch TV/DVD Combi with Integrated Soundbar
- Warranty 1 Year
- ColourTitanium
- Energy RatingG
- ResolutionFull HD 1080p
- Screen TypeLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- USB PortYes
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5060157792116
Linsar 24 Inch Full HD TV with Built-In DVD Player (X24DVDMK3)
Enjoy all-in-one entertainment with this 24" LED television, including a built-in DVD player and Freeview HD. Experience stunning visuals with Full HD resolution – perfect for placing in a bedroom, kitchen, or other small space.
Key features
- Built-in DVD player and Freeview HD
- Crisp image quality and amazing Dolby Digital+ sound
- USB Record/Playback
- Well connected: 3 HDMI slots and 2 USB ports
HD Entertainment
The X24DVDMK3 is an ideal choice for any room, with a compact size and super slim built-in DVD player located on the side. Just choose what you want to watch and insert a disc without the need to connect an external device.
Discover the crisp image quality that a Full HD 1080 pixel screen provides, including a crystal clear picture so you can watch your favourite shows and films in impeccable detail. Plus, you can complement the HD screen with the built in soundbar. Enjoy action-packed movies or stunning wildlife documentaries just how the makers intended with the X24DVDMK3.
Linsar Features
The X24DVDMK3 is equipped with Freeview HD, so you can access a huge variety of channels without needing any additional boxes. Find what you’re looking for easily with the seven day electronic programme guide – never miss that crime drama or reality show episode again. What’s more, you can record shows onto a USB. Whether it’s terrestrial or satellite channels, you can pause live TV and playback your recordings. Simply plug in a device to the port to get going.
Just because you have a built-in DVD player, doesn’t mean you can’t connect other devices to this Linsar TV. It has three HDMI slots, ideal if you want to connect a console for a great gaming experience. There are also two USB ports and Bluetooth connectivity for sharing content with family and friends.
VESA compatible, you can mount this TV to the wall – perfect if you’re short on space or placing it in a small room.
Available in a sleek black finish, the Linsar X24DVDMK3 Full HD TV is an ideal choice for individuals to small families, or for those who need to utilise space. Order yours today.
| Brand Name | Linsar |
| Weight (Approximate) | 4.55 kg |
| Screen Technology | Full HD Smart TV |
| Manufacturer | Linsar UK, Ltd |
| Features | All-in-one entertainment with a built-in DVD player and Freeview HD. Stunning visuals with Full HD resolution and brilliant sound from the integrated soundbar. Crisp image quality provided by the integrated Freeview HD tuner. Integrated soundbar housed in the TV stand for a seamless look that produces top quality audio (Dolby Digital+) that fills the whole room. Compact size and super slim built-in DVD player located on the side. Watch BBC One HD, ITV HD, Channel 4 HD and much, much more. Live pausing via USB: Never miss your favourite shows again by recording it onto a USB (device not included). Well connected: 3 HDMI slots and 2 USB ports. |
| Power (Watts) | 0.5W standby |
| Height | 40 cm |
| Colour | Black |
| Width | 56 cm |
| Depth | 10 cm |
| Product Type | Full HD Television |
| Screen Size | 24" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System | Linux |
| Backlight Technology | LED |
| Service Type | Freeview HD |
| Electronic Program Guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| RMS Output Power | 2 x 10W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 46 cm |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Energy Efficiency Class | G |
| Headphone | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer | Linsar |
|---|---|
| Colour | Titanium |
| Model Number | X24DVDMK3 |
| Energy Rating | G |
| Resolution | Full HD 1080p |
| Screen Type | LED |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



