Morphy Richards 300401 Light Glide 100 Steam Iron in Blue/White
- Warranty 1 Year
- TypeIron
- Steam IronYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5011832064721
Morphy Richards Light Glide 100 Steam Iron in Blue/White (300401)
The Morphy Richards Light Glide 100 makes light work of your ironing pile. It is our most compact and lightweight iron, yet still delivers a 100g steam boost to help glide through even the most stubborn creases. The ceramic soleplate with precision tip will help you get into those hard to reach places.
- Compact Iron - Lightweight & easy to use
- 100g Steam Boost - Removes tough creases
- Precision Tip Ceramic Soleplate - Gets into those hard to reach areas
- Easy Store Cable Clip - Holds the cable neatly in place when not in use
- Large Filler Cap - Easy fill water tank, without spills
Compact, Lightweight Iron
Compact, Lightweight IronThe Light Glide 100 is designed with ease of use in mind and as such is our lightest iron, allowing you to glide easily from one item to the next.
100g Steam Boost
100g Steam BoostWith the touch of a button you can boost the steam to 100g, so that you can get through even the toughest creases.
Precision Tip Ceramic Soleplate
Precision Tip Ceramic SoleplateOur precision tip means you can easily get pristine results in hard to reach areas like collars and between buttons.
Easy Store Cable Clip
Easy Store Cable ClipWrap the cable around the base of the iron and secure in place with the convenient easy store cable clip.
Large Filler Cap
Large Filler CapThe large filler cap provides easier access to fill up than standard irons, meaning less chance of spillage.
3 Year Guarantee
All Morphy Richards products are manufactured to the highest standard, and extensively tested in the UK:
- The soleplate has been tested to 100km - over 60,000 pairs of jeans!
- They have drop tested the iron 4,000 times - so we know it's built to last.
That's why they're confident in the quality of this iron and provide a 3 year guarantee, upon registration. To validate your 3 year guarantee simply register it online at www.morphyrichards.co.uk
| Wattage (Watts) | 2200 Watt |
| Power Cord Length (Metres) | 2 Metres |
| Water tank capacity (ml) | 230ml |
| Steam output (g/min) | 24g/min |
| Steam shot (g/min) | 100g/min |
| Soleplate material \ Type | Precision Tip Ceramic |
| Anti drip | No |
| Vertical steam | Yes |
| Variable Steam | Yes |
| Auto Shut Off | No |
| Anti Scale | Yes |
| Self Cleaning Function | Yes |
| Cord Storage | Yes with cable clip |
| Manufacturer | Morphy Richards |
|---|---|
| Model Number | 300401 |
| Steam Iron | Yes |
| Type | Iron |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

