Neff B27CR22N1B EasyClean Built-in Oven with Stainless Steel Trim
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004197287
Neff N70 EasyClean Built-in Oven with Stainless Steel Trim (B27CR22N1B)
Built-in oven with CircoTherm® - The award-winning hot air system from Neff
- Dual cleaning options: Pyrolytic cleaning programmes - just let the oven interior clean itself. EasyClean - the quick and easy option for day to day maintenance.
- Shift Control - fast navigation through menus and simple operation with the TFT display.
TFT-Display with Shift Control
Getting a grip on your baking is easy with our TFT Display with Shift Control. The control pad lets you move swiftly from one menu to another. A simple touch is all it takes for you to see if the oven is hot enough for that chicken satay – what mode it's cooking in – or how much time it’ll take till the duck is done. And the colour display also makes it easy on your eyes.
Pyrolytic Self-Cleaning with EasyClean: The combined cleaning powers of heat and water
After the Sunday roast comes the cleaning. Unless...you have Pyrolytic Self-Cleaning. Scrubbing the oven becomes a thing of the past. Turn on the function and let it transform all the spatterings and drippings into ash. When the oven has cooled, wipe off the rest and presto, your oven is spick and span again. Easy Clean comes in handy as a quick way to clean your oven interior in between. Just some water and a drop of liquid detergent, activate the Easy Clean programme and wipe off the softened food residue afterwards.
| General | |
| Width of the product (mm) | 596 mm |
| Height of the product (mm) | 595 mm |
| Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC) | 71 l |
| Cooking method | Bottom heat Bread Baking Setting Conventional heat Dough proving setting Full width grill Half width grill Hot Air-Eco Hot air grilling low temperature cooking Pizza setting |
| Highlights | activeClean Child-proof Lock Fast Pre-heating function |
| Construction type | |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Construction type | Built-in |
| Control Panel Material | Stainless steel |
| Door Material | Glass |
| Energy input | Electric |
| Installation type | Built-in |
| Door hinge | Bottom |
| Size and weight | |
| Cavity width (cm) | 48.0 cm |
| Cavity height (cm) | 35.7 cm |
| Cavity depth (cm) | 41.5 cm |
| Dimensions | 595 x 596 x 548 mm |
| Cut-out width | 560 mm |
| Cut-out height (mm) | 585 mm |
| Cut-out depth | 550 mm |
| Depth with door open (mm) | 1,040 mm |
| Net weight (kg) | 37.772 kg |
| Oven | |
| Area of largest baking sheet | 1,290 cm² |
| Hot air temperature max. (°C) | 200 °C |
| T/b heating temperature max. (°C) | 275 °C |
| Product size | Large |
| Door temperature | 30 °C |
| Consumption values | |
| Max. e cons pyrol self-clean (kWh) | 4.80 kWh |
| Min. e cons pyrol self-clean (kWh) | 3.30 kWh |
| Energy consumption per cycle conventional (2010/30/EC) | 0.87 kWh/cycle |
| Energy consumption per cycle forced air convection (2010/30/EC) | 0.69 kWh/cycle |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 120 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | B27CR22N1B |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

