Neff B3ACE4HN0B Single Electric Oven with Slide + Hide Door
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Fuel TypeElectric
- Width (approx.)60cm
- OvensSingle Oven
- GrillYes
- Fan OvenYes
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004225164
Neff SLIDE&HIDE Built In Electric Single Oven (B3ACE4HN0B)
Available in contemporary stainless steel, this built-in A Rated oven from NEFF will fit into modern kitchens beautifully. Cook your favourite dishes in no time and choose from a range of functions to ensure top-quality results.
Key features
- Slide & Hide - unique disappearing door
- CircoTherm - unique fan technology
- EasyClean - uncomplicated, energy-saving cleaning
- Clip-on Rail - easily removed and installed for flexible use
Seven Programmes
With two shelves and a 71 litre net capacity, the B3ACE4HN0B offers plenty of space to cook for the whole family. As a fan oven, air flows throughout the cavity, so all your foods receive an equal share of consistent heat. Choose from a range of functions to suit different foods, including:
- Top/bottom heat
- Bottom heat
- CircoTherm
- CircoTherm Intensive
- Hotair gentle
- Hot air grilling
- Full surface grill
Top/bottom heat cooks your food evenly, while bottom heat focuses on the underside of foods for added crispiness. And, take advantage of NEFF’s CircoTherm technology – a unique hot air-system which prevents flavours from transferring between dishes.
You’ll also find a variable grill on the B3ACE4HN0B, so you can add delicious flavour to meat and vegetables. Hot air grilling enables rotisserie-style cooking – perfect for roast dinners, while the full surface grill option heats the entire grill.
Slide&Hide Door
The B3ACE4HN0B oven features NEFF’s innovative Slide&Hide function – a fully retracting door which tucks away neatly for unrestricted access. This door also uses triple-glazed glass, which keeps more heat inside the oven.
Easy Cleaning
Make scrubbing a thing of the past with this innovative NEFF oven. An EasyClean function offers fast and simple cleaning for lightly soiled ovens, while EcoClean Direct provides a clever coating which dissolves inevitable food splatters.
With a smooth and sleek enamel oven lining, it’s even easy to give the inside a wipe-down. Best of all, you can remove the oven’s door to reach every spot.
Modern and Energy Efficient
A mechanical display and retractable dials make this oven simple to use, while a programmable timer ensures top results every time. To top it all off, the B3ACE4HN0B has an energy rating of ‘A’, making it highly efficient.
This top-quality, built-in oven from NEFF is the perfect addition to any modern kitchen.
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | B3ACE4HN0B |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://media3.neff-international.com/Documents/energylabel/en-GB/B3ACE4HN0B.pdf |
| Colour | Stainless Steel |
| energyrating_datasheet | https://media3.neff-international.com/Documents/eudatasheet/en-GB/B3ACE4HN0B.pdf |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Variable Integral Grill |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 35 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Smart Connect | No |
| Smart | No |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Display Type | Mechanical |
| Door Type | Slide in |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Slide&Hide®(the fully retracting oven door, unrestricted access with fixed handle) |
| Cleaning | Main oven - Catalytic Back Liner Only |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Key Feature 2 | Variable Grill |
| Key Feature 1 | 71 Litres Capacity Fan Oven |
| Main Oven Function | Fan |
| Key Feature 3 | Removable Door, Enamel Lining |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 71 Litres Capacity Fan Oven, Variable Grill, Removable Door, Enamel Lining |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
| Energy Rating | A |
| Energy Rating | A |
| Timer | Yes |
| Grill | Yes |
| Fan Oven | Yes |
| Ovens | Single Oven |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



