Neff B48FT78H0B Slide + Hide Smart Oven with Steam Function
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242004236061
Neff N90 Slide + Hide Smart Oven with Steam Function in Stainless Steel (B48FT78H0B)
Built-in oven with FullSteam and SLIDE+HIDE® - combining all heating types and steam cooking in a single oven with unrestricted access
- Slide+Hide® - unrestricted access in the oven interior and easy handling due to rotating handle
- Sous-vide - prepare vacuum-sealed dishes with FullSteam for a new horizon of flavour.
- NEFFLight® - illumination of all four oven levels, even with the door shut
- Eco Clean with Base Clean - the duo that makes oven cleaning easier
- FullTouch Control - simple, precise oven control by fingertip touch on the smooth surface of the high resolution TFT colour display.
NEFFLight®: Illuminate your cooking
Illuminate your cooking. Look into the far corners of your oven in comfort with NEFFLight®. Special prisms evenly distribute the glare-free LED light from both sides of the door. All shelves are illuminated from all angles – there’s no need to even open the door. And as you take a peek at your rump-roasts and delicious desserts, you won't cast a shadow. For a clear and brilliant view of your food.
Slide+Hide®
See some magic and discover Neff's disappearing door. The Slide+Hide® Door smoothly fits under the oven – without reducing the oven’s size – so you can taste and baste with ease. No more awkward bending as you cart your cheesy casseroles and crispy kales away. Just pull up the comfortable rotating handle without changing your hand position to close when you’re done. Make room for magic. Make room for mouth-watering memories.
Sous-Vide Mode
Whatever gusto stirs up a memory – spicy fish, juicy vegetables, sweet fruit, tender meat or a bright red chilli – the Sous-Vide mode takes care of it at a constant, low temperature. And more: each delight preserves their aroma while keeping the texture of your vacuum-sealed dish.
Eco Clean with Base Clean: The duo for easy cleaning
Debating whether or not to make that chicken roast? With Eco Clean, there's no need to avoid the cleaning afterwards. The ecolytic coating traps the grease generated during baking, grilling and roasting and breaks it down with each cooking cycle. When the oven reaches high temperatures, the top, back and side walls clean themselves. Activate the self-regenerating programme regularly for a long-lasting effect. It will be completed by Base Clean for the cleaning of the base of the oven interior.
Baking and Roasting Assistant with Automatic Programmes
The duo for optimal baking at your command. Not quite sure how long to cook your sponge cake, roast beef, or lasagna? The Baking and Roasting Assistant together with the Automatic Programmes do the trick. Suggestions for the ideal cooking time, temperature, and mode for many dishes are at your fingertips. Simply scroll and select. Confirm with a touch and start right away, the oven will do the rest. A convenience that makes baking all the sweeter.
Comfort Flex extension rails: Grasp the baking sheet conveniently from the sides
With Comfort Flex, taking your turkey out of the oven has never been so trouble-free. With the fully extending rails, you can pull the tray all the way out. Handling that giant roast is a piece of cake – you can grab the tray easily from the sides with both hands. It’s also more comfortable as you’re away from the heat. The rails can be placed on the top, middle or bottom for convenience.
High resolution TFT-Display with Full Touch Control
Cooking should be intuitive, we think. The full-colour, extra-large TFT-Display is high-contrast and high-resolution to make it easy for you to see. You can work directly on the Full Touch Control to set the time, adjust the temperature, and change from bake to grill. Simply touch or swipe the fast and user-friendly surface, just like you would on your phone. Full Touch – from finger-pointing precision to finger-licking goodness.
Home Connect: Connected living
Because life is about savouring the moment. With Home Connect you can relish the freedom of interacting with your smart home appliances from wherever you are. Make use of Home Connect’s extensive partner network and get inspired by your wifi-enabled appliances. Have them support you in your creative process, so you can spend precious time with friends and family. Live an inspired life, because every moment counts.
| General | |
| Width of the product (mm) | 596 mm |
| Height of the product (mm) | 595 mm |
| Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC) | 71 l |
| Cooking method | Bottom heat Bread Baking Setting Conventional heat Defrost fermentation Full width grill Half width grill Hot Air-Eco Hot air grilling low temperature cooking Pizza setting pre-heating Regeneration Sous-vide cooking Steam 100% warming |
| Highlights | automatic programmes Child-proof Lock ecoClean Fast Pre-heating function |
| Energy consumption convection (kWh) | 0.69 kWh |
| Adjustable temperatures (°C) | 40 - 100 °C |
| Door opening | Drop down |
| Power consumption standby/display on | 1.0 W |
| Power consumption standby/display off | 0.5 W |
| Power consumption standby/network | 2.0 W |
| Time auto-standby/display on | 20.0 min |
| Time auto-standby/displ. off | 20.0 min |
| Time auto-standby/network | 20.0 min |
| Connectivity | |
| Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Diagnostics Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Model Number | B48FT78H0B |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

