Neff C17UR02N0B 36L 900W Built-in Inverter Microwave in Stainless Steel
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004206804
NEFF N70 36 Litre 900W Built-in Inverter Microwave Oven in Stainless Steel(C17UR02N0B)
- Shift Control - fast navigation through menus and simple operation with the TFT display.
- Automatic programmes - Your kitchen helper with just the right default settings.
- LED lights - Bright illumination exactly where you need it.
TFT-Display with Shift Control
Getting a grip on your baking is easy with our TFT Display with Shift Control. The control pad lets you move swiftly from one menu to another. A simple touch is all it takes for you to see if the oven is hot enough for that chicken satay – what mode it's cooking in – or how much time it’ll take till the duck is done. And the colour display also makes it easy on your eyes.
Automatic Programmes: Enjoy the easiness of cooking at your command
Not quite sure how long to cook your sponge cake, roast beef, or lasagna? With our Automatic Programmes many dishes are at your fingertips. Simply select your dish, confirm and press start, the oven will do the rest. A convenience that makes baking all the sweeter.
Design
- Electronic clock timer
- Drop down door
- Stainless steel, Ceramic glass base cavity with Ceramic glass base, stainless steel
- Bar handle
Features
- Automatic safety switch off
- Start button
- Door contact switch
- Intelligent microwave inverter technology: For optimised results maximum output power will be regulated to 600 W when used in longer operation for gentler cooking.
- LED light
- Cooling fan
| Type of micro-wave oven | MW only |
| Type of control | Electronic |
| Colour / Material Front | Stainless steel |
| Cavity dimensions | 242.0 x 430 x 345.0 mm |
| Approval certificates | CE, E17D UKCA marking, VDE |
| Length of electrical supply cord | 150 cm |
| Net weight | 24.2 kg |
| Gross weight | 28.1 kg |
| EAN code | 4242004206804 |
| Maximum micro-wave power | 900 W |
| Connection rating | 1220 W |
| Fuse protection | 10 A |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Cavity dimensions | 242.0 x 430 x 345.0 mm |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | C17UR02N0B |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |
| Discontinued Status | expired |

