Neff C17WR00N0B Built In 900W Microwave with Stainless Trim
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242004184560
Neff N70 Built-in 900W Microwave Oven with Stainless Steel Trim (C17WR00N0B)
Built-in microwave for upper cabinets
- Side-opening hinged door - A smart twist for the elevated installation.
- Shift Control - fast navigation through menus and simple operation with the TFT display.
- Automatic programmes - Your kitchen helper with just the right default settings.
- LED lights - Bright illumination exactly where you need it.
TFT-Display with Shift Control
Getting a grip on your baking is easy with our TFT Display with Shift Control. The control pad lets you move swiftly from one menu to another. A simple touch is all it takes for you to see if the oven is hot enough for that chicken satay – what mode it's cooking in – or how much time it’ll take till the duck is done. And the colour display also makes it easy on your eyes.
Automatic Programmes: Enjoy the easiness of cooking at your command
Not quite sure how long to cook your sponge cake, roast beef, or lasagna? With our Automatic Programmes many dishes are at your fingertips. Simply select your dish, confirm and press start, the oven will do the rest. A convenience that makes baking all the sweeter.
| General | |
| Width of the product (mm) | 594 mm |
| Height of the product (mm) | 382 mm |
| Maximum micro-wave power (W) | 900 W |
| Door opening | Button |
| Type of micro-wave oven | MW only |
| Construction type | |
| Cavity material | Stainless steel |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Construction type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Door opening | Button |
| Front screen material | Glass |
| Type of micro-wave oven | MW only |
| Turntable | No |
| Type of auto-cooking | Weight control |
| Size and weight | |
| Cavity capacity (l) | 21 l |
| Dimensions | 382 x 594 x 320 mm |
| Cavity dimensions (mm) | 220 x 350 x 270 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 362-382 x 560-568 x 300 mm |
| Net weight (kg) | 16.726 kg |
| Comfort | |
| Clock | Yes |
| Type of control setting and signalling devices | Touch Control |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 1,220 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Frequency (Hz) | 50; 60 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | C17WR00NOB |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

