Neff G4344XFF0G Built Under 106L Freezer
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004147381
Neff N50 Built Under 106 Litre Freezer (G4344XFF0G)
The built-in freezer with temperature rise alarm and superfreeze function. Super Freeze – Lowers the temperature temporarily to prevent frozen goods from warming up as new items are added.
Lower the temperature temporarily with Super Freeze
Adding unfrozen foods to a freezer can slightly warm surrounding items just by being in the same drawer. Super Freeze lowers the temperature temporarily before switching back automatically. Simply activate “Super Freeze”.
| General | |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Sum of volume of frozen compartments (EU 2017/1369) | 106 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) (EU) 2017/1369 | 224 kWh/annum |
| Temperature for freezer | analogue |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 38 dB(A) re 1 pW |
| Door hinge | Right reversible |
| Light | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Included accessories | 1 x ice cube tray |
| Construction type | |
| Construction type | Built-under appl integratable |
| Main colour of product | N/A (Integrated) |
| Cold appliance | Isobutane |
| Number of compressors | 1 |
| Type of control | mechanical |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Installation type | Built-under |
| Thermometer freeze section | Analog |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 548 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Net weight (kg) | 36.691 kg |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Comfort | |
| Included accessories | 1 x ice cube tray |
| Type of control setting and signalling devices | Indicat standard freezing opt. Super setting for freezer Temperature for freezer Warning function freezer sect. Warning signal door open Warning signal for malfunction Yellow indic continuous operat. |
| Lockable door | No |
| Fast freezing switch | |
| Warning signal / malfunction | visual and audible |
| Warning signal door open | Fridge |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | G4344XFF0G |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


