Neff GI1213F30G Integrated 3 Drawer LowFrost Freezer with BigBox
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingA++
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004204459
Neff N50 Integrated 3 Drawer LowFrost Freezer with BigBox (GI1213F30G)
This built-in freezer helps to defrost faster, comes with a malfunction warning signal and consumes very low energy only.
- LowFrost: Reduces frost in the freezer compartment for faster defrosting.
- BigBox: An abundance of storage space even for large and bulky items.
An abundance of storage space with Big Box
Your freezer is prepared for the upcoming adventures you have in mind: store large and unhandy items in Big Box, the extra-large drawer that’s waiting for the next challenge. Your smaller goodies are sitting safe and sound in the upper drawers while your large treasures are well-stored in the Big Box. Enjoy the abundance of storage space for bountiful dining in the future.
Reduced frost in the freezer with Low Frost
Take the frost out of freezing: With Low Frost you hardly ever have to defrost your freezer. But when you do, it’s much quicker than before. So you get to dedicate more time to tossing salads, roasting game and whipping up soufflés. More good news: LowFrost protects your food from frost, uses less energy and is nearly silent.
| General | |
| Width of the product (mm) | 558 mm |
| Height of the product (mm) | 874 mm |
| Main colour of product | N/A |
| Door hinge | Right reversible |
| Light | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Construction type | |
| Construction type | Built-in appl integratable |
| Main colour of product | N/A |
| Cold appliance | Isobutane |
| Number of compressors | 1 |
| Type of control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Installation type | Full-integrated |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 545 mm |
| Height of the product (mm) | 874 mm |
| Net weight (kg) | 37.232 kg |
| Width of the product (mm) | 558 mm |
| Comfort | |
| Type of control setting + signalling devices | Super setting for freezer Warning function freezer sect. |
| Lockable door | No |
| Fast freezing switch | No |
| Warning signal / malfunction | visual and audible |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | GI1213F30G |
| Energy Rating | A++ |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


