Neff GI7416CEO Tall Column Built-in Frost Free Freezer with Soft Close Door
- Warranty 1 Year
- ColourWhite /
- Manufacturer Guarantee1 year
Neff N70 Tall Column Built-in Frost Free Freezer with Soft Close Door (GI7416CE0)
The built-in freezer with automatic defrosting thanks to NoFrost.
- No Frost – No more defrosting your freezer.
- Individualize your drawers with various loading options to create the optimal fit for frozen goodies
- BigBox: An abundance of storage space even for large and bulky items.
- Softclose: When it reaches an angle of 20° the door softly closes itself.
No need for defrosting.
The ice age is over. No Frost ensures a constant flow of dry air through your freezer. No moisture means no build-up of ice, so you can say goodbye to messy defrosting for good.
Vario Zone
Your freezer is your flexible companion when it comes to making the most of its space – your goodies are too big for the drawers? Simply remove the drawers and place the bulky piece on the glass shelves for optimal and flexible storing. And if it’s even bulkier? Vario Zone allows you to even remove the glass shelves. Create maximum space and new dimensions without thinking twice.
An abundance of storage space with Big Box
Your freezer is prepared for the upcoming adventures you have in mind: store large and unwieldy items in Big Box, the extra-large drawer that’s waiting for the next challenge. Your smaller goodies are sitting safe and sound in the upper drawers while your large treasures are safely stored in the Big Box. Enjoy the abundance of storage space for bountiful dining in the future.
Soft Close
We know it’s the small gestures that make you happy on a daily basis. Allow your door to close softly and quietly without a push or shove. The moment your device’s door reaches an angle of 20°, it gently closes by its own. Our Soft Close technology with flat hinges adds soft silence to your stored treasures.
| General | |
| Main colour of product | N/A |
| Door hinge | Left reversible |
| Door panel options | Not possible |
| Type of hinge | Flush-folding |
| Door handle type | no handle (integrated appliance) |
| Never defrost again with Full NoFrost | Yes |
| Type of control settings | Super setting for freezer Warning function freezer sect. Warning signal door open |
| Energy Efficiency Class | E |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) | 206 kWh/annum |
| Sum of volume of frozen compartments | 130 l |
| Airborne acoustical noise emissions | 36 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | C |
| Climate Class | Extended temperate |
| Included accessories | 1 x ice cube tray |
| Size and weight | |
| Dimensions | 1221.0 x 558.0 x 545.0 mm |
| Minimum height for installation | 1,225 mm |
| Maximum height for installation | 1,225 mm |
| Minimum width for installation | 560 mm |
| Maximum width for installation | 560 mm |
| Depth for installation | 550 mm |
| Net weight | 47.650 kg |
| Comfort | |
| BigBox | Yes |
| NoFrost | Yes |
| superFreezing | No |
| touchcontrol | No |
| ecoMode | No |
| Freezing | |
| Storage Period in Event of Power Failure | 9 h |
| Number of freezing flaps | 1 |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White / |
| Model Number | GI7416CEO |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


