Neff HLAWD53N0B Built-In 900W 25Ltr Microwave
- Warranty 1 Year
- ColourBlack/Stainless
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242004222798
Neff N50 Built-In 900W 25 Litre Microwave Oven (HLAWD53N0B)
Technical information and characteristics
- Installation type: Built-in
- Dimensions: 382 x 594 x 388mm
- Maximum micro-wave power (W): 900
- Main colour of product: Black
- Cavity capacity (l): 25
- Integrated Cleaning system: Hydrolytic
- Automatic programme:
- Number of Power Levels (Stck): 5
A must for any household - a built-in microwave designed to coordinate with N50 ovens
- Side-opening hinged door - A smart twist for the elevated installation.
- Control Dials & One-Touch Buttons – select the right programme using your intuition
- LED-Display - simple, straightforward for clear reading
- Automatic programmes - Your kitchen helper with just the right default settings.
- LED lights - Bright illumination exactly where you need it.
- LED-Display: For clear reading
- Simple and straightforward. That's our LED Display for clear reading. You can see from afar if your lasagne is bubbling at the right temperature, or check how much time has passed. And with the appliance controls, it's easy to access all functions.
- Automatic Programmes: Enjoy the easiness of cooking at your command
- Not quite sure how long to cook your sponge cake, roast beef, or lasagna? With our Automatic Programmes many dishes are at your fingertips. Simply select your dish, confirm and press start, the oven will do the rest. A convenience that makes baking all the sweeter.
| General | |
| Width of the product (mm) | 594 |
| Height of the product (mm) | 382 |
| Maximum micro-wave power (W) | 900 |
| Door opening | Button |
| Type of micro-wave oven | MW only |
| Turntable diameter (mm) | 315 |
| Construction type | |
| Cavity material | Stainless steel |
| Color / Material Front | Black |
| Construction type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Door opening | Button |
| Front screen material | Glass |
| Type of micro-wave oven | MW only |
| Turntable | Yes |
| Size and weight | |
| Cavity capacity (l) | 25 |
| Dimensions | 382 x 594 x 388 |
| Cavity dimensions (mm) | 208.0 x 328.0 x 369.0 |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 380-382 x 560-568 x 550 |
| Turntable diameter (mm) | 315 |
| Net weight (kg) | 17.513 |
| Cooking | |
| Type of auto-cooking | Weight control |
| Included accessories | 1 x Turntable |
| Clock | Yes |
| Type of controls | retractable, Rotary knob, round, Start button, Touch Control |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 1,450 |
| Length of electrical supply cord (cm) | 130 |
| Current (A) | 10 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 230-240 |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Black/Stainless |
| Model Number | HLAWD53N0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 38.2cm x 59.4cm x 38.8cm |
| Weight | 17 kg |
| Shipping Weight | 20.1 kg |
| Shipping Height | 47 cm |
| Shipping Width | 46 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 38.8 cm |
| Additional Information | LED lights - Bright illumination exactly where you need it. |
| Key Feature 2 | Control dials with one-touch buttons |
| Key Feature 1 | Automatic programmes |
| Key Feature 3 | LED display |
| Height (cm) | 38.2 cm |
| Features | Automatic programmes, Control dials with one-touch buttons, LED display |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

