Neff I95CAQ6W0B Ceiling Mounted 90cm Smart Cooker Hood in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Hood DesignFlat
- Width (approx)90cm
- LightsYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242004235729
Neff N50 Ceiling Mounted 90cm Smart Cooker Hood in White (I95CAQ6W0B)
Flush with the ceiling, the stylish integrated ceiling hood leaves room for an open and clear kitchen
- Hob-Hood Control: conveniently control the hood directly from the hob (with Wi-Fi enabled hob)
- Dimmer Function – dim the LED light conveniently with the button on the remote control
- Remote Control – comfortably control the ceiling hood with a remote
- EfficientDrive: save energy and enjoy a quieter kitchen thanks to efficient brushless motor technology
- Intensive speed setting: increases the extraction rate when the steam gets intense
Cooktop-based hood control
Don't you love those moments that make you feel at home. Neff's cooktop-based hood control is one of the homely details that create real cooking comfort. Address different power levels as well as your hood’s light via your hob. This allows you to keep your focus on the hob while you control the hood right where the steam originates.
Dimmer Function
Enjoyment of cooking and eating is influenced by all our senses, not just smell and taste. Via remote control the dimmer function lets you set the tone in your kitchen to make sure the atmosphere is just right for the experience you want to create.
Remote Control
Up on the ceiling, your hood stays out of your way so you can concentrate on cooking – but with the remote control, it’s never too far away to make adjustments to the extraction rate and lighting easily and intuitively.
Efficient Drive
It's smooth sailing from here on out. The low-noise motor brings harmony to your kitchen for a truly smooth cooking experience. Efficient Drive is a powerful and highly efficient extractor that not only reduces tension in the kitchen, it also reduces your electricity usage.
Interval Ventilation
Kitchen aromas such as frying onions or freshly baked cakes are half the enjoyment of cooking. But mixing too many smells can overwhelm the senses, so it's not a bad idea to freshen everything up once in a while. With Interval Ventilation, the hood runs briefly from time to time to make space for new, intriguing aromas or simply crisp, clean air.
| General | |
| Type of appliance width (cm) | 90 cm |
| Depth of the product | 500 mm |
| Construction type | Built-in |
| Operating Mode | Convertible |
| Maximum output recirculating air (m3/h) | 422 m³/h |
| Sound pressure max. normal | 43 |
| Type of control setting and signalling devices | LED |
| Power consumption standby/display off | 0.3 W |
| Connectivity | |
| Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Diagnostics Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Construction type | |
| Diameter of air outlet (mm) | 150 mm |
| Color body | White |
| Grease filter material | Washable stainless steel |
| Grease filter type | Kassette |
| Installation type | Island |
| Material body | Lacquered |
| Motor location | Integrated motor in hood body |
| Number of motors (Stck) | 1 |
| Operating Mode | Convertible |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 174 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 130 cm |
| Frequency (Hz) | 50; 60 Hz |
| Total power of the motors (W) | 160 W |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | I95CAQ6W0B |
| Width (approx) | 90cm |
| Energy Rating | A |
| Hood Design | Flat |
| Lights | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


