Neff K4336XFF0G Built Under Fridge With Icebox
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee1 year
Neff N50 Built-Under Fridge with Freezer Box (K4336XFF0G)
This undercounter refrigerator with four star rated freezer compartment keeps produce at its freshest, and is also available with stainless steel door.
- FreshSafe: Stores your fruit and vegetables safely
- Adjustable Glass Shelves – Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge
- Safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge
- LED Lighting: Bright light in the entire fridge with long-life LEDs.
- Super Freeze – Lowers the temperature temporarily to prevent frozen goods from warming up as new items are added.
Height Adjustable Shelves
Your fridge loves being just as creative as you. Adjust the height of the shelves along with the size of your inspirations. Large items or larger portions – your height-adjustable shelves generously offer the space you need, again and again.
Safety Glass
The more the merrier: we love this passionate approach to life and to food. Safety-glass shelves gladly bear more than enough delicacies for your family, friends, and guests
Bright light in the entire fridge with LED Lighting
One says that the right light is the finest interior. This holds true for your fridge as well. Long-lasting, flat LED-Lights spread bright light from top to bottom. The advantage is not only that you actually see your goodies well, you also save energy because LED-Lights don’t heat up.
Store your fruit and vegetables safely: Fresh Safe
Where is the coolest place to stick around? Located in the coldest part of the fridge, the dedicated transparent drawer protects fruit and vegetables. Assuming you don't succumb to temptation and eat them all at once.
Lower the temperature temporarily with Super Freeze
Adding unfrozen foods to a freezer can slightly warm surrounding items just by being in the same drawer. Super Freeze lowers the temperature temporarily before switching back automatically. Simply activate “Super Freeze”.
| General | |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 820 x 600 x 550 mm |
| Sum of volume of chill compartments (EU 2017/1369) | 108 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) (EU) 2017/1369 | 180 kWh/annum |
| Temperature display fridge | No temperature indication |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 38 dB(A) re 1 pW |
| Door hinge | Right reversible |
| Material ofthe shelves | Glass plastic |
| Shelves for Bottles | Yes |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Included accessories | 1 x butter dish 1 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Design | |
| Construction type | Built-under appl integratable |
| Number of compressors | 1 |
| Type of control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Cover door installation system | Fixed-mounted |
| Door hinge | Right reversible |
| Door panel options | Possible but accessory |
| Installation type | Built-under |
| Cold technology | 1 compressor/1 cold circuit |
| Material ofthe shelves | Glass plastic |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 548 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 820 x 600 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 34.832 kg |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Cooling | |
| No. of shelves in fridge | 2 |
| No. cont. in refrig. comp. | 2 |
| No. of egg racks | 3 |
| No. of temperature zones fridge | 3 |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment (Stck) | 1 |
| Number of shelves in fridge compartment | 2 |
| Freezing | |
| No. of ice cube trays | 1 |
| Defrost process freezer section | Manual |
| Number of freezing flaps (Stck) | 1 |
| Comfort | |
| Included accessories | 1 x butter dish 1 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Shelves for Bottles | Yes |
| Type of control setting and signalling devices | Super setting for freezer |
| Lockable door | No |
| Fast freezing switch | Yes |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | K4336XFF0G. |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


