Neff KI1213DD0G Built In Larder Fridge with Super Cooling
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingD
- IntegrationFully Integrated
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004257301
Neff N70 Built-in Larder Fridge with Soft Close Flat Hinge (KI1213DD0G)
This built-in refrigerator keeps fruit and vegetables fresher for longer. With 144 Litres of storage and impressive features this is a great choice.
Fresh Safe 2 (0°C) – Ideal storage for fruit and vegetables, fish and meat.
Ideal storage for your fresh foods. The flexible drawer for fruit and vegetables makes it easy to load your items exactly the way you like. Your fish and meat get special treatment too, with a separate compartment that’s chilled at lower temperatures close to 0°C.
Easy Access Shelf – Slides out to give you better access to fridge contents.
Better access to your fridge, from front to back. Sometimes, delicious bites retreat to the back of the fridge. But now you can keep an eye on all your tasty ingredients. The Easy Access Shelf gives you an at-a-glance view of what’s inside. Simply slide it open for easy access to your food.
Adjustable Glass Shelves
Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge. Your fridge loves being just as creative as you. Adjust the height of the shelves along with the size of your inspirations. Large items or larger portions – your height-adjustable shelves generously offer the space you need, again and again.
Safety Glass
The more the merrier: we love this passionate approach to life and to food. Neff's safety-glass shelves gladly bear more than enough delicacies for your family, friends, and guests
LED Light – Illuminate your fridge with long-life LEDs.
Long-lasting, flat LED lights spread light from top to bottom. You’ll not only see what’s inside, but also save energy, since LED lights don’t heat up. Let your fridge shine in its best light.
Super Cooling
KI1213DD0Turn your fridge into your speedy cool mate! Super Cooling briefly reduces the temperature to +2 °C. Enjoy chilled beverages in no time and be confident about extra quick cooling of larger extra portions without warming up other goods in the fridge. Super Cooling returns automatically to the regular settings.
Soft Close
It’s often the small details that make you happy on a daily basis. Allow your door to close softly and quietly without a push or shove. The moment your device’s door reaches an angle of 20°, it gently closes by its own. Neff's Soft Close technology with flat hinges adds soft silence to your stored treasures.
- Dimensions: 874.0 x 558.0 x 545.0 mm
- LED light: Yes
- Total volume of the product: 144 l
- Main colour of product: N/A
- Warning signal door open: acoustic
- Airborne acoustical noise emissions : 33 dB(A) re 1 pW
- FreshSafe 2: Yes
- Home Connect: No
| General | |
| Main colour of product | N/A |
| Door hinge | Right reversible |
| Door panel options | Possible but accessory |
| Type of hinge | Flush-folding |
| Door handle type | no handle |
| Type of control setting and signalling devices | Super setting fridge Temperature display fridge Warning signal door open |
| Energy Efficiency Class (A-G) | D |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) | 75 kWh/annum |
| Sum of volume of chill compartments | 144 l |
| Sum of volume of frozen compartments | 0 l |
| Airborne acoustical noise emissions | 33 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | B |
| Climate Class | Extended temperate |
| Included accessories | 2 x egg tray |
| Size and weight | |
| Dimensions | 874.0 x 558.0 x 545.0 mm |
| Minimum height for installation | 880 mm |
| Maximum height for installation | 880 mm |
| Minimum width for installation | 560 mm |
| Maximum width for installation | 560 mm |
| Depth for installation | 550 mm |
| Net weight | 35.046 kg |
| Comfort | |
| FreshSafe 1 | Yes |
| FreshSafe 2 | Yes |
| FreshSafe 3 | No |
| Supercooling | Yes |
| varioZone | No |
| easyAccess shelves | Yes |
| ecoMode | No |
| touchcontrol | No |
| Vario shelf | No |
| Extremely silent appliances | Yes |
| Cooling | |
| Number of shelves | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| No. of egg racks | 2 |
| Number of Door Bins | 2 |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | KI1213DD0G |
| Energy Rating | D |
| Integration | Fully Integrated |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


