Neff KI7853D30G Integrated Soft Close NoFrost Fridge Freezer
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingA++
- Manufacturer Guarantee2 years
Neff N70 Built-In Soft Close Fridge Freezer with Super Cooling (KI7853D30G)
This built-in combination refrigerator/freezer is the perfect place to store fruit and vegetables with very low energy consumption.
- FreshSafe 2: High humidity and a temperature of +4°C mean that nutrients are retained.
- NoFrost: No more manual thawing. The air circulates to stay dry so there`s no ice buildup.
- EasyAccess Shelf: Provides better organization, with a clearer view and better access to foods.
- VarioShelf: The glass shelf can be divided and one half pushed beneath the other, for flexible interior configurations.
- Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge
No Frost
End of the ice age: No Frost makes wet towels and thawed-out food a thing of the past. The freezer takes care of defrosting itself, regularly removing any frost that accumulates. As a cook with a never ending list of new ideas and favourite old recipes, you`ll have no trouble making best use of your extra me-time.
Easy Access Shelf
Your fridge strives for more flexibility - Easy Access Shelves can be pulled out like drawers for easier access. The clearer the view, the more you kindle your inspiration: Enjoy the sight of every item, particularly if your fridge is fully loaded with your favourite bites.
Height Adjustable Shelves
Your fridge loves being just as creative as you. Adjust the height of the shelves along with the size of your inspirations. Large items or larger portions - your height-adjustable shelves generously offer the space you need, again and again.
Safety Glass
The more the merrier: we love this passionate approach to life and to food. Safety-glass shelves gladly bear more than enough delicacies for your family, friends, and guests
Vario Zone
Your freezer is your flexible companion when it comes to making most its space - your goodies are too big for the drawers? Simply remove the drawers and place the bulky piece on the glass shelves for optimal and flexible storing. And if it`s even bulkier? Vario Zone allows you to even remove the glass shelves. Create maximum space and new dimensions without thinking twice.
An abundance of storage space with Big Box
Your freezer is prepared for the upcoming adventures you have in mind: store large and unhandy items in the Big Box, the extra-large drawer that`s waiting for the next challenge. Your smaller goodies are sitting safe and sound in the upper drawers while your large treasures are well-stored in the Big Box. Enjoy the abundance of storage space for bountiful dining in the future.
Bright light in the entire fridge with LED Lighting
One says that the right light is the finest interior. This holds true for your fridge as well. Long-lasting, flat LED-Lights spread bright light from top to bottom. The advantage is not only that you actually see your goodies well, you also save energy because LED-Lights don`t heat up.
Super Cooling
Turn your fridge into your speedy cool mate! Super Cooling briefly reduces the temperature to +2 °C. Enjoy chilled beverages in no time and be confident about extra quick cooling of larger extra portions without warming up other goods in the fridge. Super Cooling returns automatically to the regular settings.
Soft Close
We know it`s the small gestures that make you happy on a daily basis. Allow your door to close softly and quietly without a push or shove. The moment your device`s door reaches an angle of 20°, it gently closes by its own. Soft Close technology with flat hinges adds soft silence to your stored treasures.
Fresh Safe 2
Many vegetables, such as lettuce, need more humidity to preserve their freshness, crisp and nutrients. With the FreshSafe 2 drawer - think of it as a freshness vault - you can set the optimum humidity level with a slider. Fruit and vegetables stay fresh for twice as long and retain their wholesomeness.
Vario Shelf
Individualise your fridge`s interior and create the space you need: Vario Shelf can be divided in one go. Simply push the front half of the shelf beneath the other and create twice the height in a jiffy. Whatever tall container you wish to refrigerate, we make the space for it.
Lower the temperature temporarily with Super Freeze
Adding unfrozen foods to a freezer can slightly warm surrounding items just by being in the same drawer. Super Freeze lowers the temperature temporarily before switching back automatically. Simply activate "Super Freeze".
| General | |
| Width of the product (mm) | 558 mm |
| Height of the product (mm) | 1,772 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 1775.0 x 560 x 550 mm |
| Main colour of product | Integrated |
| Temperature display fridge | None |
| Door hinge | Right reversible |
| Shelves for Bottles | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Included accessories | 2 x cold accumulator 2 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Design | |
| Main colour of product | Integrated |
| Number of compressors | 1 |
| Construction type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 2 |
| Cover door installation system | Fixed-mounted |
| Door hinge | Right reversible |
| Door panel options | Not possible |
| Door opened indicator freezer | Yes |
| Installation type | Full-integrated |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 545 mm |
| Height of the product (mm) | 1,772 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 1775.0 x 560 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 69.542 kg |
| Width of the product (mm) | 558 mm |
| Cooling | |
| No. of shelves in fridge | 4 |
| No. of egg racks | 2 |
| Defrost process fridge section | Automatic |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment (Stck) | 3 |
| Number of shelves in fridge compartment | 4 |
| Freezing | |
| No. of ice cube trays | 1 |
| Defrost process freezer section | Automatic |
| Freezing drawers (Stck) | 4 |
| Temperature adjustable freezer | |
| Comfort | |
| Included accessories | 2 x cold accumulator 2 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Shelves for Bottles | Yes |
| Type of control setting and signalling devices | Super setting for freezer Super setting fridge Temperature display fridge Warning function freezer sect. Warning signal door open |
| Lockable door | No |
| Fast cooling switch | Yes |
| Fast freezing switch | No |
| Humidifying equipment | None |
| Warning signal / malfunction | visual and audible |
| Warning signal door open | acoustic |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | KI7853D30G |
| Energy Rating | A++ |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


