Neff N17HH20N0B 29cm Warming Drawer with Push/Pull Opening
- Warranty 2 Years
- ColourBlack Glass/Ss
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004184645
Neff Built-In 29cm Warming Drawer with Stainless Steel Trim (N17HH20N0B)
A warming drawer designed to be combined with a compatible 60cm high single oven to fit neatly into a standard double oven niche. Push + Pull – open or close your drawer with a gentle tap on its seamless surface
Push + Pull
It’s always the small gestures that make us happy. Particularly when it comes to everyday moves in your kitchen. Invite your drawer to open or close softly and quietly. That’s much more than just convenient in handle-free kitchens and seamless kitchen surfaces – that’s caressing your hubs of inspiration by treating them lovingly.
| General | |
| Height of the product (mm) | 290 mm |
| Maximum number of reference plates | 40 |
| Maximum number of espresso cups | 192 |
| Construction type | |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Construction type | Built-in |
| Size and weight | |
| Dimensions | 290 x 596 x 548 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 290 x 560 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 19.530 kg |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Electrical connection rating (W) | 810 W |
| Frequency (Hz) | 60; 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Black Glass/Ss |
| Model Number | N17HH20N0B |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

