Neff R8580X3GB 9kg Condensor Tumble Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite /
- TypeCondenser Tumble Dryer
- Drying Capacity9kg
- Width (approx.)60cm
- Sensor DryingYes - Stops when dry
- CondensingYes - Vents dry air into the room
- Energy RatingB
- Manufacturer Guarantee1 year
Neff 9kg Condenser Tumble Dryer (R8580X3GB)
Auto Dry
Smart sensors take care of your laundry and dry it just the way you want it.
Drum Light
Drum illuminates for your convenience. Have you ever wondered why your socks get left in your tumble dryer? Well, with DrumLight they won’t be able to hide any more. Bright LED lights illuminate the drum while you unload making it easy to see what’s left behind.
| General | |
| Dryer type | Condenser |
| Heat Pump | No |
| Capacity cotton NEW (2010/30/EC) | 9.0 kg |
| Main colour | White |
| Drum structure | Yes |
| Door hinge | Right |
| Type of control | LCD, push-button |
| Additional operational options | Allergy Plus / Hygiene downs clothes, Mixture, Shirts 15, Sportswear Super Quick 40, Time programme cold, Time program warm, Woollens finish |
| Noise level | 65 dB(A) re 1 pW |
| Energy efficiency rating | B |
| Condensation efficiency class NEW (2010/30/EC) | B |
| Exhaust water pipe | Yes |
| Water drainset accessory | Yes |
| Size and weight | |
| Dimensions | 842 x 598 x 613 mm |
| Depth with open door 90 degree | 1,105 mm |
| Drum volume | 112 l |
| Removable work top | No |
| Vent hose | No |
| Maximum adjustability feet | 15 mm |
| Net weight | 41.5 kg |
| Length of electrical supply cord | 145.0 cm |
| Comfort | |
| Interior light | Yes |
| Silence | No |
| autoDry | Yes |
| Smart Dry | No |
| Iron Assist | No |
| 15 Min program | Yes |
| super40 | Yes |
| Time delay function | Yes |
| Reverse tumble action | No |
| selfcleaningcondenser | No |
| Refresher | No |
| Drying progress indicator | LED-display |
| Blocked filter indicator | Yes |
| Full tank indicator | Yes |
| Drying time selector | No |
| Adjustable drying temperature | Yes |
| Reload function | No |
| Anti-Vibration Walls | Yes |
| Stackability | Yes |
| Delicates cycle | Gentle |
| Allergy Plus program | Yes |
| Sportsware programme | No |
| Towels programme | No |
| Wool-/Shoebasket | No |
| Shirts / Blouses programme | No |
| Down program | Yes |
| Outdoor program | No |
| Performance | |
| Energy Efficiency Class (A+++ to D) | B |
| Capacity | 9 kg |
| Energy consumption | 616.0 kWh per year, based on 160 drying cycles of the standard cotton programme at full and partial load and the consumption of the low-power modes. Actual energy consumption per cycle will depend on how the appliance is used |
| Energy consumption of the standard cotton programme at full load | 5.23 kWh |
| Energy consumption of the standard cotton programme at half load | 2.77 kWh |
| Info | The programme Cotton cupboard dry used at full and partial load is the standard drying programme to which the information in the label and the fiche relates, this programme is suitable for drying normal wet cotton laundry and is the most efficient programme in terms of energy consumption for cotton. |
| Programme time of the standard cotton programme at full load | 150 min |
| Programme time of the standard cotton programme at partial load | 80 min. |
| Weighted programme time of the standard cotton programme at full and partial load | 110 min |
| Condensation efficiency class (A to G) | B |
| Average condensation efficiency of the standard cotton programme at full load | 88 % |
| Average condensation efficiency of the standard cotton programme at partial load | 88 % |
| Weighted condensation efficiency for the standard cotton programme at full and partial load | 88 % |
| Power consumption in off-mode | 0.1 W |
| Power consumption in left-on mode | 0.75 W |
| Noise level | 65 dB (A) re 1 pW |
| Programmes/functions | |
| Special programmes | Woollens, Mixed Load, Timed programme warm, Timed programme cold, Allergy +, Sportswear, Down wear, Rapid 40, Shirts 15 |
| Touch control buttons | Low heat, Buzzer, Reduced ironing, Programme length, Start/Pause, fine-tuning for drying level, 24 hours Time Delay, Reduced ironing, fine-tuning for drying level, Low heat, Programme length, ours Time Delay, Buzzer, Start/Pause |
| Key features | |
| Sensitive drying | large Stainless steel drum and revolution drying system |
| AntiVibration design | for greater stability and quietness |
| Additional features |
|
| Door hinge | right-hand |
| Technical Information | |
| Dimensions (H X W X D) | 84.2 x 59.8 x 65.2 cm |
| Type | Slide-under |
| Materials | Glass door, silver-black grey |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White / |
| Model Number | R858OX3GB |
| Energy Rating | B |
| Energy Rating | B |
| Condensing | Yes - Vents dry air into the room |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Drying Capacity | 9kg |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


