Neff S153HAX02G Fully Integrated 13 Place Setting Smart Dishwasher
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004257271
Neff N30 Fully Integrated 13 Place Setting Smart Dishwasher (S153HAX02G)
The dishwasher that's practical to load and indicates when it's running.
- Home Connect – Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services
- Flex 1 Baskets – Foldable elements in the top and bottom baskets with Rack Matic for flexible loading freedom
- Chef 70° – the pro programme for getting stubborn dirt off pots and casserole dishes
- Favourite - Save your favourite programme and option combination with a single touch
- InfoLight – a light projected onto the floor shows you that the dishwasher is in operation
Home Connect
Home Connect joins your dishwasher to your smart home network. Thanks to this interoperability, you can enjoy new flexibility with remote services, and if you like you can start your dishwasher via voice command. Or you might relax into the comfort of hearing music, watching the lights blink, or changing the colour when the dishes are sparkling again. In other words, your dishwasher is passionately connected to your digital convenience – both inside and outside the kitchen.
Chef 70°
The crust on the oven dish is of the stubborn kind? So is our Chef 70°C programme. Leave the dirty load to our pro and relax: Chef 70° is taking over. The NEFF programme addresses dried-on starch or protein remains on pots, cutlery, casserole dishes and un-sensitive tableware with the right amount of attention. For shining results without much ado.
Flex 1 Baskets with Rack Matic
Our Flex 1 Baskets come with two foldable flip tines in the top and bottom basket for easier stacking of different items – including large dishes or cookware. Our 3-stage Rack Matic top basket can be lifted any time - even if it's already fully loaded. The higher frame in the bottom basket gives solid support to tall items like chopping boards.
Favourite Settings
Sometimes we know exactly what we want - and having it saved makes life even easier. Choose a programme, option, or combination on your dishwasher and save it as "Favourite", either via your Home Connect app or directly on the dishwasher. Start your preferred selection with a single push and enjoy a few extra me-moments.
InfoLight
Enjoy a bright choice for more convenience at home. Your dishwasher’s InfoLight is one of these handy clarifiers: our smart little helper projects a red light onto the floor that showcases clearly that this dishwasher is in operation. InfoLight is available for fully integrated dishwashers.
Extra Speed
It’s far from being a paradox: slow down by speeding up. Depending on the selected programme you can reduce the running time of your dishwasher’s programme to up to 66%. Make more of your quality time and enjoy optimum cleaning and drying results - while Extra Speed takes care of the load up to three times faster.
Clever space extension within the top basket
You’d like the rack of your dishwasher as flexible as your tableware? The Height Adjustable Top Basket is your key to clever space extension: Three different height levels of the top basket make it easy and convenient to load additional large plates in the bottom basket. You can change the height any time, even when your basket is fully loaded.
Aqua Stop
Let’s get this straight: Our ‘Aqua Stop guarantee’ against water damage is in addition to our appliance warranty, provided that the appliance is correctly installed and connected with Aqua Stop according to our instructions. The safety system stops leaks by closing the safety valve right next to the tap. Just the way you would expect your NEFF appliance to react: on time and on task.
| General | |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Height of the product (mm) | 815 mm |
| Installation type | Full-integrated |
| Energy Efficiency Class (Regulation (EU) 2017/1369) | D |
| List of programmes | Auto 45-65°C Economy IntensivePlus Short |
| Additional operational options | Extra dry Intensive Zone Machine Care Remote Start |
| Digital countdown indicator | No |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 48 dB(A) re 1 pW |
| 3rd Rack | None |
| Interior light | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 175 cm |
| Length outlet hose (cm) | 190 cm |
| Power consumption standby/network | 2.0 W |
| Time auto-standby/network | 2.0 min |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Connectivity | |
| Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Construction type | |
| Color / Material panel | Stainless steel colour, lacqu. |
| Construction type | Built-in |
| Door panel options | Not possible |
| Drying system | Heat exchanger |
| Height of the product (mm) | 815 mm |
| Hidden heating element | Yes |
| Installation type | Full-integrated |
| Tub material | Stainless steel |
| Water softener | Yes |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (HxWxD) | 815 x 598 x 550 mm |
| Adjustable plinth | both horizontal and vertical |
| Net weight (kg) | 33.312 kg |
| Programmes | |
| Drying progress indicator | End of program audible water inlet |
| List of programmes | Auto 45-65°C Economy IntensivePlus Short |
| Name programme 1 | Economy |
| Programme duration programme1 (min.) | 295 |
| Programme duration programme2 (min.) | 100-165 |
| Programme duration programme3 (min.) | 150-160 |
| Programme duration programme4 (min.) | 89 |
| Programme duration programme5 (min.) | 15 |
| Number of different wash temperatures | 5 |
| Temperature programme 1 (°C) | 50 |
| Temperature programme 2 (°C) | 45-65 |
| Temperature programme 3 (°C) | 70 |
| Temperature programme 4 (°C) | 60 |
| Safety | |
| Glass protection techn. | Yes |
| Surge-back protect. installed | Yes |
| Water protection system | Total system |
| Consumption values | |
| Energy consumption programme1 (kWh) | 0.836 |
| Energy consumption programme2 (kWh) | 0.9-1.5 |
| Energy consumption programme3 (kWh) | 1.4-1.5 |
| Energy consumption programme4 (kWh) | 1.3 |
| Energy consumption programme5 (kWh) | 0.05 |
| Water consumption programme 1 (l) | 9.5 |
| Water consumption programme 2 (l) | 7-15.5 |
| Water consumption programme 3 (l) | 11.5-14 |
| Water consumption programme 4 (l) | 12 |
| Water consumption programme 5 (l) | 4 |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme (EU 2017/1369) | 84 kWh |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 13 |
| The water consumption of the eco programme in liters per cycle (EU 2017/1369) | 9.5 l |
| Programme duration (EU 2017/1369) | 4:55 h |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 2,400 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 175 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Length inlet hose (cm) | 165 cm |
| Length outlet hose (cm) | 190 cm |
| Plug type | GB plug |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Model Number | S153HAX02G |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://media3.neff-international.com/Documents/energylabel/en-GB/S153HAX02G.pdf |
| energyrating_datasheet | https://media3.neff-international.com/Documents/eudatasheet/en-GB/S153HAX02G.pdf |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Place Setting Capacity | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Quick wash | Yes |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 43.81 kg |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Water Protect System | No |
| Smart Connect | No |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | No |
| Key Feature 2 | Load sensor |
| Key Feature 1 | 5 Programmes Inc Eco |
| Internet (Wi-Fi) connected | Yes |
| Key Feature 3 | Delay start |
| Height (cm) | 81.5 cm |
| Features | 5 Programmes Inc Eco, Load Sensor, Delay Start |
| Half Load Supported | Yes |
| Energy Rating | D |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


