Neff S355HCX27G 14 Place Setting Fully Integrated Dishwasher
- Warranty 2 Years
- Energy RatingD
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004263166
Neff N50 14 Place Setting Fully-integrated Dishwasher (S355HCX27G)
The dishwasher with a Flex Cutlery Drawer that's flexible to load and displays the time remaining.
- Flex 2 Baskets – Flexible baskets, Rack Matic and Flex Cutlery Drawer offers easy loading solutions
- Chef 70°C – The pro programme that vanishes stubborn residues.
- Favourite – Save your favourite programme and option combination with a single touch.
- TimeLight – the time remaining in the programme is projected onto the floor
- Aqua Stop: Neff’s warranty in case of water damage – throughout the lifetime of the appliance.*
Flex 2 with Flex Cutlery Drawer and Rack Matic
Your Flex Cutlery Drawer is a safe spot for your cutlery, knives, or kitchen utensils, while your Flex 2 Baskets offer six foldable flip tines each in the top and bottom baskets. Simply flip the Touchpoints in NEFF red and adapt the baskets accordingly. You would like to add a few items to the bottom basket? Our 3-stage Rack Matic top basket can be lifted any time - even if it's already fully loaded. Soft silicone sliding protectors in the top basket take great care of your glasses, and a higher frame in the bottom basket gives solid support to tall items like chopping boards.
Baked on? Washed away.
Some dishwashers can’t deal with everything that's baked on or burnt. But the Chef 70°C programme does exactly that. Use it for pots, pans, casseroles and resilient tableware. The hotter temperatures and more powerful sprays tackle even the toughest residues – leaving you free to flex your creativity elsewhere.
TimeLight
A few things in life are simply meant to be clear. Your dishwasher’s TimeLight is pivotal among these everyday clarifiers: our smart little helper projects the remaining time as well as the ongoing process of the programme on any type of kitchen floor. No more guessing and puzzling, clear-cut numbers turn the remaining hours and minutes into feel-good moments. TimeLight is available for fully integrated dishwashers and washing machines.
No more worrying about water damage.
Put your mind at ease. Our Aqua Stop system delivers fail-safe leak protection. It stops leaks automatically by closing the safety valve next to the tap. You just need to see that the appliance is correctly installed and connected. The Aqua Stop guarantee comes on top of our appliance warranty – and it’s valid for the lifetime of your dishwasher.
Auto Programme
Leave your dishes to a programme that takes of each individual load: ‘Auto’ is our intelligent helper that is smart enough to mix as little water and intensity as possible and as much as necessary. It’s your happy-go-lucky programme that addresses the needs of your dishes without your assistance.
Easy Clean
Easy Clean is a shortened programme designed to maintain your machine’s longevity. The cycle uses a commercial machine-care detergent at a high temperature to keep your dishwasher free of limescale and grease layers.
Clever space extension within the top basket
You’d like the rack of your dishwasher as flexible as your tableware? The Height Adjustable Top Basket is your key to clever space extension: Three different height levels of the top basket make it easy and convenient to load additional large plates in the bottom basket. You can change the height any time, even when your basket is fully loaded.
| General | |
| Construction type | Built-in |
| Installation type | Full-integrated |
| Main colour of product | N/A |
| Color / Material panel | Stainless steel colour lacqu. |
| Variable hinge | No |
| Adjustable plinth | both horizontal and vertical |
| Energy Efficiency Class | D |
| Airborne acoustical noise emissions | 44 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | B |
| The water consumption of the eco programme in litres per cycle | 9.5 l |
| Programme duration | 4:55 h |
| Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme | 85 kWh |
| Maximum number of place settings | 14 |
| List of programmes | Auto 45-65°C Custom program Delicate Economy Intensive Plus 70°C Short 60°C |
| Additional operational options | Extra dry Machine Care Power Zone Vario Speed Plus |
| aquaStop | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| 3rd Rack | 3rd Rack 1.1 |
| rackmatic normal | Yes |
| Included accessories | baking-sheet spray head grey vapour barrier plate |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (HxWxD) | 815 x 598 x 550 mm |
| Depth with open door 90 degree | 1,150 mm |
| Maximum height for installation | 875 mm |
| Minimum width for installation | 600 mm |
| Maximum width for installation | 600 mm |
| Depth for installation | 550 mm |
| Net weight | 35.178 kg |
| Comfort | |
| Drying progress indicator | End of program audible Time remaining indic. internal water inlet |
| openassist | No |
| TimeLight | Yes |
| sideLight | No |
| emotionLight | No |
| emotionlight pro | No |
| Cleaning Technology + Sensoric | |
| Raw water valve | No |
| aquasensor | Yes |
| Water management system | No |
| Detergent detection | Yes |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Model Number | S355HCX27G |
| Energy Rating | D |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



