Neff T18FD36X0 80cm 4 Zone Touch Control Ceramic Hob
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242004211822
Neff N70 Electric 80cm 4 Zone Ceramic Hob with TouchControl in Black (T18FD36X0)
Standalone electric ceramic hob with TouchControl
- Touch Control – a convenient way to control hobs with just one touch.
- Power Boost – optimized power level function for more flexible and even faster heating.
- Roasting Zone – automatically switches on when using a roaster.
Design
- Bevelled front edge
- 80 cm: space for 4 pots or pans.
- Flexibility of cooking zones
- Ring zone roaster: use roasters on the extendable cooking zone.
- Ring zone double: use regular or larger cookware on the extendable cooking zone.
- Cooking zone front left: 120 mm, 210 mm, 0.8 KW (max. power 2.6 KW)
- Cooking zone rear left: 145 mm, 1.2 KW
- Cooking zone middle: 230 mm, 180 mm, 2.4 KW (max. power 3.4 KW)
- Cooking zone front right: 170 mm, 265 mm, 1.8 KW
Usage convenience
- Touch control: control the power with imprinted +/- touch buttons.
- Variable 17-stage power settings for each zone: precisely adapt the heat with 17 power levels (9 main levels and 8 intermediate levels).
- Keep warm function: keep dishes warm at preset low power level.
- Timer with automatic shut off for all zones: switches off the cooking zone at the end of the time set (e.g. for boiled eggs).
- LED timer for each zone with switch off function and acoustic signal: an alarm sounds at the end of the time set (e.g. for pasta).
Time saving & efficiency
- Front left, Rear center: boil water more quickly thanks to 20% more energy than at the highest standard level.
- ReStart function: in case of unintentional switch-off, this feature restores all previous settings by switching on the hob again within 4 seconds.
- Quick-Off: quickly switch off a cooking zone with one longer touch.
Safety
- 2 stage residual heat indicators: indicates which cooking zones are still hot or warm.
- Control panel lock: prevent unintended activation of the hob.
- Control panel suspension: wipe overboiled liquids without unintentionally changing settings (blocking all touch buttons for 30 seconds).
- Main switch: switch off all cooking zones at the touch of a button.
- Power on indicator light: indicates if the hob is heating.
- Safety cut out facility: for safety reasons, heating stops after a preset time if not used (possible to customise).
- Energy consumption display: shows the electricity consumption of the last cooking process.
Installation
- Dimensions of the product (HxWxD mm): 45 x 802 x 522
- Required niche size for installation (HxWxD mm) : 45 x 780 x (500 - 500)
- Min. worktop thickness: 16 mm
- Connected load: 9.3 KW
| General | |
| Energy input | Electric |
| Type of control setting and signalling devices | front |
| Safety device | childproof lock Key Lock Safety time-switch-off |
| Highlights | 17 power levels Keep warm function |
| Energy consumption of hob | 185.9 Wh/kg |
| Construction type | |
| Color of surface | Black |
| Construction type | Built-in |
| Number of electric cooking zones | 4 |
| Type of frame | Bevel front |
| Installation type | Built-in |
| Total number of positions that can be used at the same time | 4 |
| Number of radiant plates | 4 |
| Size and weight | |
| Dimensions | 45 x 802 x 522 mm |
| Net weight (kg) | 9.811 kg |
| Safety | |
| Power on indicator | |
| Residual heat indicator | Separate |
| Safety device | childproof lock Key Lock Safety time-switch-off |
| Main on/off switch | |
| Connection | |
| Energy input | Electric |
| Frequency (Hz) | 50; 60 Hz |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Model Number | T18FD36X0 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

