Neff T26CA42S0 60cm Gas on Glass 4 Burner Gas hob in Black
- Warranty 2 Years
- ColourBlack Glass
- Fuel TypeGas
- Manufacturer Guarantee2 years
Neff N70 Gas on Glass 4 Burner Gas hob in Black (T26CA42S0)
The gas hob with a tempered glass surface and adjustable FlameSelect.
- Tempered Glass Surface - extremely easy-to-clean surface.
- FlameSelect® - thanks to the clever control of gas flow, the flame can be precisely adjusted in 9 steps.
- 7-Segment Display with Residual Heat Indicator - a digital display showing the remaining heat.
- Pan supports - single cast-iron pan supports for easy handling.
- Sword Knobs - a better feel and easier to operate, the new knob in an attractive design.
7-Segment Display with Residual Heat Indicator
This display offers much more than just numbers: the neat 7-Segment Display allows you to enjoy digital convenience while cooking with gas. See instantly which power level you’ve chosen for each burner. The moment you turn off a gas burner, the display offers a clever safety function: a capital ‘H’ indicates high residual heat, while ‘h’ means little remaining heat and no symbol is telling you ‘it’s cool, go ahead’.
Sword Knobs
Cooking is one of the most sensual experiences. Surprise your fingertips with the new, extra safe Sword Knobs. The oval controls are ergonomically designed to be gripped and turned easily – even with wet hands. Enjoy the first haptic feel-good moment of your dinner at first touch.
FlameSelect®
Rediscover the roots of cooking with flame. Neff's new gas hobs combine this ancient pleasure with modern living: discover our contemporary flame control. Choose your desired gradation with our 9-level FlameSelect® and be confident about the setting: the power of the flame isn’t a matter of luck anymore. Sauté, sear and simmer from now on with power levels you can always trust.
| General | |
| Energy input | Gas |
| Type of control setting and signalling devices | sword knobs |
| Highlights | Flame select |
| Energy efficiency of hob | 60.6 % |
| Construction type | |
| Color of frame | Black |
| Color of surface | Black |
| Construction type | Built-in |
| Number of electric plates | 0 |
| Number of electric cooking zones | 0 |
| Type of frame | Flush w surrounding surfaces |
| Number of gas burners | 4 |
| Number of halogen plates | 0 |
| Installation type | Built-in |
| Type of pan support | Elongated cast iron pan support |
| Total number of positions that can be used at the same time | 4 |
| Type of safety device for gas | Electromagnetic for each burner |
| Size and weight | |
| Dimensions | 45 x 590 x 520 mm |
| Net weight (kg) | 14.112 kg |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 100 cm |
| Energy input | Gas |
| Frequency (Hz) | 60; 50 Hz |
| Gas connection | rear, right |
| Gas connection rating (W) | 7,500 W |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Black Glass |
| Model Number | T26CA42S0 |
| Fuel Type | Gas |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

