Neff T59TS61N0 90cm Induction Hob with Flexispace And Magnetic Controller
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242004189374
Neff N90 90cm 3 Zone FlexInduction Hob in Black (T59TS61N0)
FlexInduction Hob with TwistPad control.
- TwistPadFire® – Neff's removable, magnetic, illuminated control dial that gives you precise control over all cooking zones.
- Flex Induction – place your pots and pans within the flex zone anywhere you want and heat them exactly where they stand.
- Power Move – the flex zone offers three heating zones: boiling in front, simmering in the middle and warming in the rear.
- Frying Sensor – with 5 selectable temperature settings it monitors the set temperature and holds it steady.
- Power Boost – optimized power level function for more flexible and even faster heating.
TwistPadFire
The stage is set for an intuitive little helper: The TwistPadFire® is handy finger food for your every desire. Touching the TwistPadFire® lightly will illuminate a red ring and then you can activate your desired cooking zone. Choose your power level by rotating this genius button. The magnetic TwistPadFire® is removable and ready to transform your hob into a creative hotspot that is easy to clean.
Flex Induction
Step out of the hot ring and enter into a hub of freedom. Flex Induction invites you to place your pots and pans anywhere within the Flex Zone area. Today’s magic is invisible: beneath your glass hob lie four induction coils that join forces depending on the size and shape of your cookware. Pinpoint your heat and enjoy the freedom to cook wherever your intuition takes you.
Power Move
Delegate your heat decisions! Power Move is happy to keep an eye on your dishes. Simply activate Power Move to divide your Flex Induction hob into three heat zones with high, medium and low temperature areas: boil up in the front, simmer in the middle and keep warm at the far end. Push your pots to the preferred heat level and free your creativity for the next endeavour of inspiration.
Frying Sensor 5 levels
Have you ever dreamt of pan-frying with no hassle whatsoever? The Frying Sensor is Neff's tailor-made answer for a tastier reality: select one of five C° zones and let the sensor do the rest. The Frying Sensor heats your pans and signals visually and audibly when the temperature is just right. That’s when you add oil, the ingredients and trust: it’s pretty much impossible to burn your dinner as it keeps the temperature on a constant level.
Induction
Induction hobs are as varied as chefs. They have just one thing in common: Thanks to the intuitive operation of the TwistPad® or TwistPadFire®, there’s nothing to distract you from what really makes cooking worthwhile: the joy of experimentation.
| General | |
| Energy input | Electric |
| Type of control setting + signalling devices | Cylindrical controls front illuminated magnetic knob Twist pad flat |
| Safety device | childproof lock Key Lock pan recognition Power management function Safety time-switch-off |
| Highlights | 17 power levels 5 frying levels flexInduction fryingSensor Plus Keep warm function powerBoost |
| Energy consumption of hob | 185.0 Wh/kg |
| Power consumption standby/display off | 0.5 W |
| Time auto-standby/displ. off | 20.0 min |
| Construction type | |
| Color of frame | Stainless steel |
| Color of surface | Black Stainless steel |
| Construction type | Built-in |
| Design - line | Convenience frame |
| Number of electric cooking zones | 3 |
| Type of frame | Convenience frame |
| Installation type | Built-in |
| Total number of positions that can be used at the same time | 5 |
| Size and weight | |
| Dimensions | 51 x 918 x 546 mm |
| Net weight (kg) | 21.493 kg |
| Safety | |
| Power on indicator | No |
| Residual heat indicator | Separate |
| Safety device | childproof lock Key Lock pan recognition Power management function Safety time-switch-off |
| Main on/off switch | Yes |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 110 cm |
| Energy input | Electric |
| Frequency (Hz) | 50; 60 Hz |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Model Number | T59TS61N0 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

