Neff U1ACE5HN0B Built-In Double Oven Stainless Steel
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004234043
Neff Built-in Double Oven in Stainless Steel (U1ACE5HN0B)
Double built-in oven - perfect for grilling, baking and roasting of multiple dishes at the same time.
- LCD-Display – simple, straightforward with large characters for clear reading
- Clip-on Rail - easily removed and installed telescopic rails for flexible use on all shelf levels
LED/ LCD-Display
Simple, straightforward. That's our LED/LCD Oven Display, with large characters for clear reading. You can see from afar if your lasagne is bubbling at the right temperature, or check how much time has passed. And with our knobs or touch buttons, it's easy to access all the oven's functions.
Cliprails
There are many ways to prepare your meals, even in the oven. With our detachable rails, you can place them right where you need them to be. So whether you're grilling satay for your friends, making Quiche Lorraine for that Sunday brunch or preparing pizza for movie night – top, middle or bottom – our Cliprails can be used on all levels. And the rails extend far out, so you can check your dishes without getting too much heat.
| Specifications |
|
| Features |
|
| Top Oven |
|
| Main Oven |
|
| Technical |
|
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | U1ACE5HN0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Built In Oven |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 53.8 kg |
| Shipping Weight | 56.4 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Display Type | LCD |
| Door Material | Glass |
| Depth | 55 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| Key Feature 1 | CircoTherm technology |
| Key Feature 3 | Telescopic shelf runners |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Features | CircoTherm technology, EcoClean Direct, Telescopic shelf runners |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


