Neff W544BX1GB Integrated 8kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingC
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004249320
Neff 8kg 1400 Spin Built-in Washing Machine (W544BX1GB)
- Speed Perfect – Optimal washing results in up to 65% less time.
- Special stain removal programmes specifically target grease, tomato and red wine stains.
- Super Quick 15': Washes, rinses, and spins in just 15 minutes.
- Efficient Silent Drive with 10-year warranty – quiet motor and peace of mind.
- Time Light – the remaining programme time is projected onto the floor.
Great washing results in less time.
Depending on the programme, Speed Perfect saves time during the wash cycle. When activated, it can wash up to 65% more quickly. Speed up your wash, so you can slow down for the finer things in life.
Conquer stubborn stains.
Stains aren’t meant to last, let’s all agree on that. Your washing machine is your home-based expert for red wine, tomato and oil spots on fine cotton, synthetics or blended fabrics. Special anti-stain programmes adjust the soak time, drum speed, and wash temperature for the specific kind of stain. What is left for you to do? Enjoy the present, without worrying about spots and stains.
Fully washed in 15.
Time an issue? Not with your washing machine. Our 15 minute Quick Programme washes, rinses and spins a small load of up to two kilos of lightly soiled laundry in just 15 minutes. Your washing machine takes care of your laundry – and fits around your schedule.
Silence programme
The Silence programme helps you to maintain a quieter household. A limited 800 rpm spin cycle keeps the noise down for a more relaxing environment. Relax, share and spend quality time at home.
Get a smart, water-saving wash.
Wouldn’t it be great if your washing machine could decide how much water it needs? Our Intelligent Stepless Water System does that and more. Sensors recognise 256 loading levels, as well as the degree of soiling, and measure out the precise amount of water for every wash. Delegate the laundry decisions to your washing machine, so you can relax and focus on what matters most.
| General | |
| Construction type | Built-in |
| Main colour of product | White |
| List of programmes | Delicates programme Easy-care programme Whites and coloureds programme Woollens hand wash programme |
| Wash optimization | Drain / Spin Mixed Load Prewash Ready in Shirts Single rinse SpeedPerfect Spin speed reduction Stain - butter/oil Stain - Red wine Stain - Tomatoes start/pause with reload function Super Quick 15/30 Temperature |
| Noise level washing | 41 dB(A) re 1 pW |
| Noise level spinning | 66 dB(A) re 1 pW |
| Water protection system | Aquastop |
| Removable work top | No |
| Energy Efficiency Class | C |
| Airborne acoustical noise emissions | 66 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | A |
| Maximum capacity in kg | 8.0 kg |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 68.6 |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.040 |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | B |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of eco 40-60 programme | 0.624 kWh |
| The spin speed in rpm of the eco 40-60 programme at rated capacity | 1,393 rpm |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product | 818 x 596 x 544 mm |
| Depth with open door 90 degree | 956 mm |
| Drum volume | 55 l |
| Height of removable worktop | -2 mm |
| Height-adjustable by | 1.20 cm |
| Net weight | 76.1 kg |
| Length of electrical supply cord | 210 cm |
| Comfort | |
| i-Dos | No |
| Load display with dosage recommendation | No |
| Reload function | Yes |
| Loading sensor | Yes |
| Degree of dirtiness recognition | No |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Drying progress indicator | LED LED-display |
| Programme end indication | Acoustic LED-display |
| Turbidity sensor | No |
| Water plus | Yes |
| waterperfect | No |
| waterperfectplus | Yes |
| Start delay options | Continuous |
| Self adjusting water level to load | Yes |
| Interior light | Yes |
| variosoftdrum | No |
| Efficient SilentDrive | Yes |
| Hot & cold water intake | No |
| Speed options | |
| VarioSpeed® | Yes |
| Speed programme 15/30 | Yes |
| FlexiTime | Yes |
| Programmes | |
| List of programmes | Delicates programme Easy-care programme Whites and coloureds programme Woollens hand wash programme |
| Allergy Plus program | No |
| Shirts / Blouses programme | Yes |
| Delicates / silk programme | Yes |
| Wool programme | Yes |
| Down program | No |
| Outdoor programm | No |
| Automatic stain removal system | No |
| Cold wash option | Yes |
| Pre-wash | available |
| Easy-care programme | Standard cold - 60°C |
| Separate temperature control options | Steps |
| Wash optimization | Drain / Spin Mixed Load Prewash Ready in Shirts Single rinse SpeedPerfect Spin speed reduction Stain - butter/oil Stain - Red wine Stain - Tomatoes start/pause with reload function Super Quick 15/30 Temperature |
| Water plus | Yes |
| Safety | |
| Balance control | Yes |
| Foam control | Yes |
| Water protection system | Aquastop |
| Child Safety | Yes |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | W544BX1GB |
| Energy Rating | C |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


