New World NW601EDO Electric Cooker with Ceramic Hob & Double Oven
- Warranty 3 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5052263021822
New World 60cm Electric Cooker with Double Oven & Ceramic Hob (NW601EDO)
Increase your oven capacity and cook with confidence – the New World NW601EDO is a double oven design ideal for any family household.
Versatile Cooking
This freestanding New World cooker marries plenty of space with a good looking design that’s sure to add a little extra style to your kitchen.
The double oven layout provides both conventional and fan cooking – the main oven is a generous 59 litres, while the secondary oven provides an additional 35 litres of space.
The benefits of a double oven design are obvious – the fan cavity speeds up cooking times, while the second oven provides a grill for versatility. Having two compartments ensures meal preparation is more convenient – a definite plus for large households.
Easy to Use, Easy to Clean
This cooker allows you to keep a watchful eye on your food via the double glazed doors and internal light, found in the main oven. Instead of opening the door, you can see if your settings need adjusting, ensuring no heat is lost.
A removable glass viewing panel and ceramic hob make cleaning up simple. Enamel coatings inside the New World ovens promote easy cleaning as well, banishing the days of scrubbing your cooker.
The ceramic hob has a total of four zones in two sizes, meaning you have space for different sized pans and can choose the right power level for the meal you’re cooking.
Energy Efficient
New World aren`t just big on style and practicality, they`re energy conscious too, meaning you have peace of mind every time you cook.
The NW601EDO has an impressive A energy rating, ensuring you experience high performance without compromising on efficiency. Your kitchen can look great and save energy at the same time - this will cut the cost of your energy bills, and minimise the impact on the environment.
Advance your kitchen into the modern age. Purchase your New World electric cooker today.
| Title | |
| Title | New World NW601EDO Electric Cooker - Double Oven - 60 cm Wide - Stainless Steel |
| General Information | |
| Manufacturer | Glen Dimplex Group |
| Brand Name | New World |
| Product Model | NW601EDO |
| Product Name | 60cm Wide Electric Double Oven Cooker |
| Product Type | Electric Cooker |
| Technical Information | |
| Size | 60 cm |
| Oven | |
| Number of Ovens | Double Oven |
| Oven Capacity | 35 L - Top 69 L - Bottom |
| Oven Type | Traditional Convection |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Number of Shelf Positions | 7 |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Functions | Grilling |
| Hob | |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Minimum Cooking Element Power (Electric) | 1.20 kW |
| Maximum Cooking Element Power (Electric) | 1.80 kW |
| Hob Surface | Glass Ceramic |
| Power Description | |
| Power Source (Oven) | Electric |
| Power Source (Hob) | Electric |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Freestanding |
| Colour | Stainless Steel |
| Material | Glass Door |
| Height | 91.5 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight (Approximate) | 54 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | 60cm Wide Electric Double Oven Cooker Grillpan/Trivet |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | New World |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | NW601EDO |
| Energy Rating | A |
| Timer | No |
| Grill | Yes |
| Fan Oven | Yes |
| Ovens | Double Oven |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 60cm |
| Hob Type | Ceramic |
| Heat Zones / Burners | 4 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


