New World NWIHF60T 60cm 13Amp Flexizone Induction Hob
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
New World 60cm Flexizone Induction Hob (NWIHF60T)
The New World IHF60T Induction Hob with Link+ comes in a sleek black colour and has easy to use touch controls and 4 electric zones. The IHF60T also has a residual heat indicator feature where the indicator lights stay on until the surface has cooled down to a temperature which is safe enough to touch.
Flexizone Induction Hob
The Flexizone hob zones can be linked in pairs so that 2 zones can be controlled as one, providing a large cooking area with the flexibility to use larger pans or standard sized pans. A large pan placed on the Flexizone will benefit from the more even heat distribution.
| Manufacturer's Part Number | 444443932 |
| EAN | 5052263039322 |
| Colour | Black |
| Fuel Type | Electric |
| Hob Type | Electric induction |
| Type | Built-in electric induction hob |
| Number of zones | 4 |
| Front right | 1.8kW |
| Front left | 1.8kW |
| Back right | 1.8kW |
| Back left | 1.8kW |
| Power levels | 10 |
| Safety features | Pan overheat detection |
| Dimensions (H x W x D) | 50 x 590 x 520mm |
| Recess dimensions (H x W x D) | 57 x 560 x 490mm |
| Boxed dimensions (H x W x D) | 130 x 640 x 560mm |
| Weight | 8kg |
| Boxed weight | 9kg |
| Manufacturer’s guarantee | 1 year |
| Manufacturer | New World |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | NWIHF60T |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

