Ninja QB3001UKS Slim Nutri Blender and Smoothie Maker
- Warranty 1 Year
- TypeSmoothie Maker
- Capacity (litres)0.47
- Dishwasher Safe PartsYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356230674
Ninja Slim Nutri Blender and Smoothie Maker in Black and Sliver (QB3001UKS)
This smoothie maker from Ninja has a generous capacity and all the features you need for a variety of results. Available in black and silver, this model combines both quality and style.
Key features
- Pulse to blend: Simply pulse the cup to blend super-smooth drinks
- Precision engineered blades: Blend whole fruit and vegetables, nuts, seeds and ice
- 700W motor: Drives durable stainless-steel blades
- Blend to cup, enjoy on-the-go: 2 x 470ml cups with Spout lids
Ninja Performance
The QB3001UKS is a small blender with big taste. Pulse and blend your way to super smooth, great-tasting ice cold drinks and smoothies in seconds.
Ninja’s precision-engineered Pro Extractor blades are made from durable, high quality stainless steel which are built to last. Driven by a 700W motor, you can easily blend whole fruits, vegetables, nuts, seeds, and even ice.
Blending has never been easier. The QB3001UKS comes with two 470ml BPA-free Ninja cups and to-go spout lids, so it’s easy to enjoy your favourite drinks on the move. Make protein shakes for the gym, a smoothie for the commute, or a breakfast drink for the office, this slim, compact smoothie maker will get the job done.
This easy-to-use model offers everything you need in a blender and is the ideal addition to any kitchen. Simply add your food items, blend, pour and enjoy, then place any attachments in the
dishwasher. The Anti-slip feet stop the QB3001UKS from being knocked over and there’s an inspiration guide in the box to get you started.
If you’re looking for a slim blender and smoothie maker for your kitchen then the QB3001UKS from Ninja ticks all the boxes. Why not add one to your basket today?
| Brand Name | Ninja |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Weight (Approximate) | 1.38 kg |
| Height | 33 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 10 cm |
| Product Type | Traditional Blender |
| Number of Speed Settings | 1 |
| Bowl Capacity | 0.47 l |
| Features | 2 x 470ml single serve cups, 2 x spout lids, 1 x Ninja blade assembly, Instruction booklet, Inspiration Guide Pulse to blend:Simply pulse the cup to blend super-smooth drinks Precision engineered blades: Blend whole fruit and vegetables, nuts, seeds and ice 700W motor: Drives durable stainless-steel blades Blend to cup, enjoy on-the-go: 2 x 470ml cups with spout lids |
| Shipping Height | 21.5 cm |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Depth | 35 cm |
| Additional Information | Dishwasher safe accessories |
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| Model Number | QB3001UKS |
| Type | Smoothie Maker |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Capacity (litres) | 0.47 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

