Numatic HVR200M-A2 Henry Vacuum Cleaner in Red
- Warranty 1 Year
- TypeCylinder Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagged
- Filter TypeTriTex Filtration System
- Filtration LevelHEPA
- Dust Capacity (litres)9
- Cable Length (metres)10
- Weight (kg)8
- Power620W
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5028965242315
Numatic Henry Cylinder Vacuum Cleaner - Red (HVR200M-A2)
So much more than just a smiley face! Henry brings professional cleaning to all and is packed full of innovative features.
Henry’s cable and storage rewind system is a work of art, trouble free and spring free and it keeps everything neat and tidy. Professional specification brings a 10m power cable and 9L drum capacity, keeping you cleaning for longer. When he’s finished Henry packs away nicely with on-board wand and floor-tool storage.
- Energy efficient - A rated.
- High Efficiency Motor - Numatic high efficiency long life motor.
- 10 Metre Cable - Easy reach, 10 metre cable and rewind storage system.
- TriTex Filtration System - Improves filtration, cleanliness and capacity.
- Wand Docking - Convenient, on-board wand docking storage.
- HepaFlo - Easy to change high efficiency HepaFlo bags.
- Professional Accessory Set - A tool for every job, full accessory kit AS1 with stainless steel tube set.
| Energy Efficiency Class | A |
| Carpet / Hard Floor | C / C |
| Dust Re-emission | C |
| Sound Power Level | 72dB |
| Annual Energy Consumption | 25.2 kWh/annum |
| Capacity | 9 L |
| Suction | 2300 mm H2O |
| Cleaning Range | 26.4 m |
| Weight | 8 kg |
| Dimensions | 340x360x370mm |
| Motor Power | 620 W |
| Power | 230V AC 50/60Hz |
| Order Codes | 900000 - HVR 200-11 RED / BLACK V16 KIT AS1 |
| Manufacturer | Numatic |
|---|---|
| Model Number | HVR200M-A2 |
| Energy Rating | A |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Cable Length (metres) | 10 |
| Weight (kg) | 8 |
| Dust Capacity (litres) | 9 |
| Dust Collection | Bagged |
| Filter Type | TriTex Filtration System |
| Filtration Level | HEPA |
| Power | 620W |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

