Off the Wall Duo Glass Fronted Black TV Cabinet Stand 1000mm
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- TypeTV Stands & Cabinets
- Manufacturer Guarantee1 year
Off The Wall Duo Black 1000mm TV Cabinet Stand with Glass Door
The Off The Wall Duo 1000mm cabinet TV stand is extremely versatile. Its low, sleek appearance is deceptive as its unique soft opening / easy close door encloses a generous AV unit space.
Units can be placed side by side or even stacked. The door gently opens all by itself once the catch is pushed. Then it is simply closed with one finger.
Above the cabinet is an open space ideal for a speaker bar, additional units or simply for magazines. Above that the TV floats impressively on the glass shelf. All this flexibility in a compact corner friendly design.
Key Features
- Adaptable : Fits any make and model of TV up to 55”
- Glass Door : Stylish soft opening safety glass door
- No More Wires : Hides all the clutter of cables and wires
- Stylish Design : Sits low to the floor for sleek appearence
- Safety : Safety glass with rounded edges
- Extension Cable Supplied : 4 socket extension cable supplied
- Cable Management : Cable ties and cable mounts supplied
- Space Saving : Fits easily into corners or against walls
- High Quality : Hand painted or stained / lacquered real wood veneer
| Stand Dimensions | H:409mm x W:1000mm x D:524mm |
| Internal Cabinet Height | 202mm |
| Useable Cabinet Space | W:952mm x D:345mm |
| Shelf Height | 101mm |
| Useable Shelf Space | W:1000mm x D:350mm |
| Shelf Safety Glass Thickness | 10mm |
| Max TV Weight | 40kg |
| Overall Weight | 40kg |
| Box Dimensions | H:242mm x W:1126mm x D:560mm |
| Manufacturer | Off The Wall |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | DUO1000BLK |
| Type | TV Stands & Cabinets |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
